Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı: Eris varyantı tehlikeli mi, öldürür mü?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı: Eris varyantı tehlikeli mi, öldürür mü?

Son dakika haberi: Korona Eris varyantı hakkında açıklama geldi. Gelen açıklamada Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, varyantın detaylarını aktardı.

Sağlık 15 Eylül 2023 18:12 0
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı: Eris varyantı tehlikeli mi, öldürür mü?

Eris varyantı hakkında son dakika açıklaması geldi.

Corona hakkında son dakika açıklaması geldi. Pandemi döneminde yaptığı açıklamalar, yaptığı uyarılar ve tespitlerle herkesçe tanınan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, eris varyantının Türkiye'de görülmesi sonrası ilk defa konuştu. Ceyhan yaptığı açıklamada varyanta ilişkin detaylı bilgi verdi.

FAHRETTİN KOCA: 9 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda 9 kişide Eris varyantının görüldüğünü söyleyedi. "ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME" diyerek bunun endişe verici bir durum olmadığını söyleyen Bakan Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz" dedi.

MEHMET CEYHAN AÇIKLADI: İŞTE ERİS VARYANTI

Durumun başka ülkelerde oldukça yaygın olduğunu, bizde de çıkmasının beklendiğini ve çıktığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, yaşlıları ve kronik hastaları korumaları gerektiğini söyledi.

Ağır Hastalık Yapar mı?

Varyantın ağır hastalık yapıp yapmayacağı sorusuna Ceyhan, bunun öyle bir özelliği olmadığını, bulaşanlarda hastalığın hafif geçeceğini söyledi.

Önleme Yolu Nedir?

Ceyhan açıklamasında bunu önlemenin yolunun aşı ve hastaları izole etmek olduğunu söyledi.

Ne Kadar Bulaşıcı?

Bunun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu söyleyen Ceyhan, "Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir” diyerek bu konuda uyarıda bulundu.

Ceyhan açıklamasında, “Daha önceki varyantlardan daha bulaşıcı. Buna yönelik önlemler alınması lazım. Özellikle risk grubundaki insanlar, yani 65 yaşın üzerindeki insanlar, kronik organ rahatsızlığı olan ve bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarda ağır seyredebilir. Ölümlere de yol açabiliyor. Özellikle o grupları koruyucu önlemler alınması lazım” dedi.

"YAYILMASINI ENGELLEMEZSEK..."

Hastalığın yayılması durumunda sorun çıkacağını söyleyen Ceyhan, “Riskli grup önemlidir. Onlarda ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Eskisi gibi okulların kapatılması gibi durumlar şu anda söz konusu değil. Bu bulaşı bir şekilde kesmek durumundayız. Her gelişen varyant hafif seyretmeyebilir. Birdenbire karşımıza daha ağır seyreden ve daha çok bulaşan bir varyant çıkabilir. O zaman çok zor durumda kalırız. Bizim korktuğumuz daha ağır seyreden bir varyantın gelişmesi. Bu da tamamen tesadüf ile olan bir şey. Her an olabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu, aşı yaparak, hasta olan insanları izole ederek virüsün etrafa bulaşmasını kesmek durumundayız. Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir" dedi.

ÖLEN VAR MI?

Eris varyantından Türkiye'de henüz ölü yok.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç