Pirinç Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Pirinç Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!

Mutfakların ve sofraların vazgeçilmez bakliyatı olan pirince büyük zam yolda! İşte gelecek zam ve detaylar...

Yaşam 19 Ara 2023 0
Pirinç Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor!

Ekim ayında yapılan çeltik hasadıyla birlikte yaşanan durgunluğun ardından pirince zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Pirinç fiyatları son 15 günde yüzde 20 artarken sektör temsilcileri, fiyatların henüz raflara yansımadığını, yılbaşından sonra yansıyacağını belirtiyor.

Yeni yıla az bir zaman kala zam haberleri gelmeye devam ediyor. Pirinç piyasasında 2 ay önce tüketimde yaşanan düşüşün ardından hareketlenerek, son 15 günde yeniden yükselişe geçti. Pirinç fiyatları, son 15 günde yüzde 20 arttı. Böylelikle baldo çeşidi pirincin fabrikadan çıkış fiyatı ortalama 41 liradan 50 liraya yükseldi.

Pirinç - İntaç Gıda

Dünya gazetesinden Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre, sektör temsilcileri, fiyatların raflara yansımadığını, yılbaşından sonra yansımaya başlayacağını belirtiyor.

Pirinçteki fiyat artışın sebebinin kaliteli yerli ürünün ülke genelinde az olmasından kaynaklandığını aktarılıyor. Özellikle iri taneli baldo üretiminin çok az olması ve dünyada da pahalı bir ürün olması fiyatı tetikliyor.

EN YÜKSEK ARTIŞ BALDODA

Baldo pirincin fiyatı son 15 günde yüzde 20 artış gösterdi.

Bu yıl TMO çeltik kilogram alış fiyatı baldoda 24 TL, Osmancıkta 20 TL ve luna çeşidinde ise 18 TL olarak açıklamıştı.

Bu fiyatlara rağmen, son dönemde piyasada özellikle baldo grubunda çeltik alım fiyatı 33 liralara kadar çıktı.

ÖZER BALDO PİRİNÇ 5 KG – Özer Çiftlik

TÜRKİYE'DE YILLIK TÜKETİM MİKTARI 700 BİN TON

Türkiye’de bu yıl çeltik rekoltesi 900 bin ton üretime karşılık, yaklaşık 600 ton da pirincin elde edilmesi bekleniyor. Türkiye’nin yıllık pirinç tüketim miktarı ise 700 bin ton olarak yer alıyor. Buna karşılık ilk 10 ayda 516 bin ton pirinç ithal edildi ve 356,6 milyon dolar ödendi.

Bu yılın 1 Eylül itibarıyla çeltik ithalatındaki gümrük vergisi yüzde 34, kahverengi pirinçte yüzde 36 ve pirinçte yüzde 45’e çıkarıldı. Şu an ithal edilen ürünlerin rafta olmadığını ve bunların tüketiminin üç yıla yayılacağına dikkat çeken temsilciler, ithal edilen söz konusu pirinçlerin 2024 yılının sonuna kadar sarkacağını belirtiyorlar.

Çin Plastik Pirinç Üretti | İnovatif Kimya Dergisi

VERGİ İNDİRİMİ GÜNDEME GELEBİLİR

İthal edilen pirinçlerin büyük çoğunluğu ince taneli tabir edilen Uzakdoğu’dan getirilen ürünlerden oluştuğunu belirten sektör temsilcileri, eğer pirinç fiyatlarının 10 ile 15 lira daha artarak 60 liraya yükselmesi halinde vergi indiriminin gündeme gelebileceğini ifade ettiler. Temsilciler, şu an vergi sıfırlanması halinde Türkiye’ye dışarıdan 50 liranın altında baldo ürünün getirilmesinin zor olduğuna dikkat çekiyor.

Tüm zam gelişmelerinden anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç