Pandemi Döneminde Kesilen Cezalar İade Ediliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Pandemi Döneminde Kesilen Cezalar İade Ediliyor!

Pandemi döneminde vatandaşlara kesilen cezalar tek tek iade ediliyor! İşte başvuru detayları...

Ekonomi 5 Ağu 2023 17:05 0
Pandemi Döneminde Kesilen Cezalar İade Ediliyor!

Türkiye enflasyon ve dolar kurundaki artış ile birlikte ekonomik bir daralmaya gitti. Asgari ücrete gelen zam kıs sürede erirken vatandaşlar geçinmek için her türlü yolu araştırmaya başladı. Gelen son dakika duyurusu ise milyonlarca kişiyi heyecana boğdu. Pandemi döneminde kesilen para cezaları tek tek iade edilecek. Herkes hesaplarını kontrol etsin! O paralar iade edilecek. Resmi Gazete'de yayımlandı. Tam 309 milyon lira dağıtılacak. Son başvuru tarihi 31 Aralık!

Pandemi döneminde maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasaklarını çiğneyen milyonlarca kişiye para cezaları kesilmişti. Bu cezalara karşın itirazda bulunan kişilere müjdeli haber geldi. Resmi Gazete'de yayımlandı. O paralar geri iade edilmeye başlandı. Herkes hesabını kontrol etsin! Tam 309 milyon lira para iadesi yapılacak. Peki başvurular nereden ve nasıl yapılıyor? İşte detaylar haberimizde...

KESİLEN PARA CEZALARI İADE EDİLECEK
Bir dönem tüm dünyanın dengesini değiştiren koronavirüs pandemisi tüm ülkeleri altüst etmişti. Pandemi döneminde maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle kesilen para cezalarına itirazlar sürmeye devam ederken Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 5 Nisan 2023 tarihinde karara bağlanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile koronavirüs salgının ilk kez görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden 9 Kasım 2022 tarihine kadar geçen dönemde, tahsil edilen cezalardan vazgeçildiği bildirildi.

HEMEN HESAPLARINIZI KONTROL EDİN! BAŞVURULAR BAŞLADI
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete ekinde yer aldı. Kesilen para cezaları, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek.

BAŞVURULAR NEREDEN VE NASIL YAPILIYOR?
Resmi Gazete'de yayımlanan başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra, varsa idari yaptırım karar tutanağı ile ödeme belgesinin birer örneğinin dilekçeye eklenerek 31 Aralık 2024 tarihine kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor.

Başvurular, ödemenin vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT'ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabilir.

Eğer ödemeler cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, malmüdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılırsa, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla başvurular yapılabilir.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç