Özhaseki: 'Kendi evini yapacaklara ayda 6 bin TL taksitle 2 yıl geri ödemesiz konut yapımı kredisi verilecek' (Başvuru e devletten)
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Özhaseki: 'Kendi evini yapacaklara ayda 6 bin TL taksitle 2 yıl geri ödemesiz konut yapımı kredisi verilecek' (Başvuru e devletten)

Mehmet Özhaseki bir son dakika açıklamasında bulundu ve yerinde dönüşüm ile kendi evini yenileyeceklere ayda 6 bin TL taksitle kredi verileceğini söyledi.

Emlak 5 Ara 2023 2
Özhaseki: 'Kendi evini yapacaklara ayda 6 bin TL taksitle 2 yıl geri ödemesiz konut yapımı kredisi verilecek' (Başvuru e devletten)

Kendi evini yapacaklara, ayda 6 bin TL geri ödemeli kredi veriliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamında kendi evini yapacak vatandaşlara 750 bin TL hibe ve 750 bin TL kredi olmak üzere toplamda 1.5 milyon lira verileceğini söyledi.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan programa katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, burada depreme hazırlıklı binalar yapılması zorunluluğu olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

YENEMİYORUZ, O ZAMAN YAPILACAK TEK ŞEY VAR

"Aşağıda müthiş bir güç var, bizim gücümüzün çok üzerinde bizim isteğimizle hareket etmiyor. Onunla savaşamayız, onu yenemiyoruz zaten o zaman yapmamız gereken tek şey onu bilmek, ona uygun şekilde hareket etmek ve o uyum içerisinde hayatımızı sürdürmek.

Tespitlere göre 6 milyon civarında konut var İstanbul'da. 1 buçuk milyon civarında da iş yeri var. Bunun içerisinde 600 bin konut çok riskli görünüyor. Bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Bunun yapılması için elzem olan şey kentsel dönüşüm.

800 BİN KONUT YENİLENDİ

2012'de aslında kentsel dönüşüm yasası çıkmış. Ve o günden bu güne 800 bin civarında binamızı yenilemişiz. Bunlar sapa sağlam duruyor. Risk taşımıyor.

Şu anda da 170 bin civarında bağımsız birimin inşaatı devam ediyor ve ciddi bir şekilde buralara para harcanmış, ancak yetmiyor bu. Bizim bunu hızlandırmamız lazım. İstanbul'da kentsel dönüşümü hızla başlatacağız"

AYDA 6 BİN TL GERİ ÖDEMELİ KREDİ VERİLECEK

Bakan Özhaseki açıklamasında yerinde dönüşüm kampanyası kapsamında 750 bin TL hibe verileceğini, 750 bin TL ise faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz kredi verileceğini söyledi. Bakan Özhaseki açıklamasında geri ödemelerin aylık 6 bin lira taksitlerle yapılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Yerinde dönüşüm deprem bölgesi için başlattığımız bir proje. Zemin etütleri yapılacak, ona uygun statik çözümlemeler gelecek mühendislik hesapları devreye giriyor. Ve neticesinde de o mevzuata uygun olarak binasını yapacak sorun yok. İşte biz orada vatandaşa dedik ki siz yerinizde evinizi dönüştürmek istiyorsanız biz size 1,5 milyon lira para veririz.

Şu an aslında 100 metrekarelik bir evin çıplak maliyeti 1,5 milyon lira. Şehirden şehre değişebilir, ustalık fiyatlarıyla , işçilik kalitesiyle farklı olabilir ama fiyat bu kadar. 750 bin TL'si hibe olarak veriliyor vatandaşa. Diğer 750'sini de oturmaya başladıktan 2 sene sonra başlamak üzere 10 sene vadeye bozuyoruz. Faizsiz. Yaklaşık aylık 6 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Yerinde dönüşüme 250 bin başvuru var"

BAŞVURU E DEVLET'TEN

Söz konusu kredi ve hibe kampanyasına başvurular e devlet kapısı üzerinden alınıyor. Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişi için > TIKLA KATIL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Bu hibe ve kredi desteği sadece depremde evi orta ve ağır hasar alan vatandaşlar İçin , neden yalan haber yapıyorsunuz?
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Başvuru sadece deprem bölgesi içinmi.gecerli ?