Özgür Demirtaş'ın aylar önce yaptığı KKM açıklaması gündem oldu

Özgür Demirtaş'ın aylar önce yaptığı KKM açıklaması gündem oldu

Özgür Demirtaş'ın aylar önce KKM hesapları ile ilgili videosu yine gündem oldu. İşte gelen son dakika açıklaması.

Finans Magazin 11 Eylül 2023 09:24 0
Özgür Demirtaş'ın aylar önce yaptığı KKM açıklaması gündem oldu

Özgür Demirtaş, KKM'yi tek tek detaylandırdı.

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı videda KKM ile ilgili detayları aktardı. Kur Korumalı MEvduatın vatandaşlara maliyetini değerlendiren Demirtaş, yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de çok uzun zamandır dolar TL artmakta. Bu niye artıyor. Çünkü hane halkı dolar alıyor. Niye dolar alıyor kendini enflasyondan korumak için. Yoksa doları yiyecek hali yok halkın.

Aynı zamanda da şirketler borçlarını ödemek için dolar alıyorlar. Ne oldu Aralık 2021'de. Kur Korumalı Mevduat diye bir şey çıkarıldı. Hükümet dedi ki gelin siz dolar almayın. Gelin TL'nizi bize verin biz doların artışı kadar size ekstra faiz vereceğiz. Ben buna sonsuz faiz diyorum. Faiz vereceğiz dediler ve KKM çıktı. Ancak Kur Korumalı Mevduattan sonra dolar düştü. Ama tabi bu düşüş geçici oldu ve sonra tekrar artışa başladı.

Çünkü hane halkı ve bazı şirketler hala dolar almaktaydılar. İşte noldu o kur korumalı mevduata yatırılan paralar, bize inanılmaz bir zarar olarak geri döndü. Milyarlarca Türk Lirası faiz ödemesi yapılmak zorunda. Düşünsenize dolar 12 iken 13 iken 14 iken o üründe girenler dolar 17'ye çıktığı zaman aradaki farkı TL olarak bizim Türk hazinesinden almaktalar.

Peki kim ödüyor kardeşim bu ekstra parayı kur korumalı mevduata para yatıranlara. HAZİNE.

Peki bir saniye ya gerçekte o hazinenin parası kimin parası. Bu videoyu izleyenlerin parası. Yani ben siz, hepimiz o KKM'ye para yatıranların ekstra faizini ödemekteyiz"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç