Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanının kim olması gerektiğini açıkladı: Cevdet Akçay kimdir, ne mezunu?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanının kim olması gerektiğini açıkladı: Cevdet Akçay kimdir, ne mezunu?

Son dakika haberi: Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanlığı görevi için Cevdet Akçay'ı önerdi.

Ekonomi 2 Şubat 2024 23:00 0
Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanının kim olması gerektiğini açıkladı: Cevdet Akçay kimdir, ne mezunu?

Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanlığı için isim önerdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevden affını istemesi sonrası gözler Özgür Demirtaş'a çevrilmişti. Özgür Demirtaş'tan ilk açıklama geldi. Demirtaş yaptığı son dakika açıklamasında Merkez Bankası Başkanlığı görevi için isim önerdi.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ NEDEN MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLMUYOR?

Özgür Demirtaş, bir takipçisinin "Siz neden olmak istemiyorsunuz" sorusuna şu şekilde cevap verdi: "Çünkü Merkez Bankası başında Finans Doktoralı değil MakroEkonomi çalışan biri olmalı"

KİM OLMALI?

Özgür Demirtaş yaptığı son dakika açıklamasında Merkez Bankası Başkanlığı için isim önerdi. Demirtaş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Eğer defalarca yazdığım isim (Cevdet Akçay) Merkez Bankası Başkanı olursa, MB politikası kaldığı yerden çok daha iyi şekilde yoluna devam eder. Ülke için çok iyi olur. Eğer olmazsa çok KÖTÜ olur. Umarım ama ülkem için gerçekten umarım Cevdet Hocayı yaparlar"

CEVDET AKÇAY KİMDİR?

TCMB resmi sayfasında Akçay'ın özgeçmişine şu şekilde yer verildi:

"1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. The City University of New York, The Graduate School and University Center’da Ekonomi alanında 1990 yılında M.Phil ve 1992 yılında doktora derecesini aldı.

Çalışma hayatına 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da öğretim görevlisi, 1990-1991 yıllarında Manhattan College, New York’da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 1992 yılında yardımcı doçent olarak Boğaziçi Üniversitesinde göreve başlayan ve Doçentliğini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünde alan Akçay 2001 yılında Koç Üniversitesine tam zamanlı öğretim üyesi olarak geçti. 

2009 yılına kadar öğretim üyeliği ve önce Koçbank daha sonra Yapı ve Kredi Bankası başekonomistliği görevini beraber götüren Akçay, 2009-2018 yılları arası ayrılana kadar banka başekonomisti olarak görev yaptı. Temmuz-Ekim 2018’de T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Group, Holding ve Banka’da danışmanlık görevinde bulundu.

Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç