Özgür Demirtaş, KKM'nin devlete ve millete maliyetini tek cümle ile özetledi

Özgür Demirtaş, KKM'nin devlete ve millete maliyetini tek cümle ile özetledi

Son dakika haberi: Özgür Demirtaş yaptığı son açıklamada KKM'nin devlete ve millete olan yükünü bir cümle ile özetledi.

Finans Magazin 1 Eylül 2023 21:38 0
Özgür Demirtaş, KKM'nin devlete ve millete maliyetini tek cümle ile özetledi

Özgür Demirtaş tüm detayları açıkladı: İşte KKM'nin devlete ve halka maliyeti.

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş bir son dakiak açıklamasında bulundu. Demirtaş yaptığı açıklamada Ege Cansen'in 'KKM'nin Merkez Bankası'na maliyeti sıfırdır' başlıklı yazısına cevap verdi.

Demirtaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"KKM devlet tarafından alıcıya verilen bir call opsiyondur. Burada Call Opsiyonu alanlar KKM’ye girenler, call opsiyonunu yazan da önce Hazine sonra Merkez Bankasıdır.

Call opsiyonunun bir fiyatı vardır. Bu fiyat opsiyon neyin üzerine yazıldı ise onun olasılık dağılımına bağlıdır. KKM durumunda Call opsiyonunun yazıldığı varlık veya değer USD/TL dir. Buradaki fiyat üzerinde olasılık momentları etkilidir. Volatilite, Skewness ve Kurtosis en önemlilerindendir.

Bu durumda fiyatı SIFIR olan opsiyon olmaz. Ege beyin dediği şey, bir şirket kendi hisseleri üzerinde yazılmış bir call opsiyonu satarsa ve karşılığında bir bedel almazsa bir kaybı yoktur demekle aynıdır.

Fiyatı sıfırdan farklı bir şeyi sıfır bedel ile satarsanız size bedeli olur"

UZUN LAFIN KISASI: İŞTE KKM'NİN MALİYETİ

Demirtaş açıklamasının devamında KKM'nin devlete ve vatandaşlara maliyetine de değindi ve "Uzun lafın kısası KKM’nin devlete ve halka korkunç bir bedeli olmuştur, olmaktadır, olacaktır" ifadeleri ile maliyetin büyüklüğünü tarif etti.

8 AY SONRA BİR İLK

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının toplamı geçen hafta 39,3 milyar TL düşüşle 3 trilyon 368 milyar TL'ye geriledi ve 8 ay sonra ilk defa düştü.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç