Özel Sektör Çalışanlarının Maaşına Zam

Özel Sektör Çalışanlarının Maaşına Zam

Özel sektör işyerleri, asgari ücrete yapılacak zamma kilitlendi ve hazırlıklarını yaptı. Asgari ücrette yüzleri güldürecek zam geliyor.

Ekonomi 16.6.2022 09:13 4
Özel Sektör Çalışanlarının Maaşına Zam

Özel sektörde çalışanlara zam.

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı asgari ücrete gelecek zam açıklamasında. Bunun için Haziran ayı sonu beklenirken iş dünyasından art arda açıklamalar geldi ve çalışanların asgari ücretine zam yapılmasının planlandığı, işçinin girdiği zor durum sonrası işverenlerin elini taşın altına sokacağı öğrenildi.

YÜZLER GÜLECEK

Asgari ücret ile ilgili gelen son dakika açıklamasında yüzleirn güleceğine yer verildi. Hükümetten gelecek zamlar beklenirken konu ile ilgili özel sektörden de son dakika açıklamaları gelmeye başladı. 

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı asgari ücrete gelecek zala ilgili bir açıklama yaptı ve çalışanların ek zammı hak ettiklerini söyleyerek, "Asgari ücretteki artışı gerekçe göstererek birçok işveren ürünlerine zaten zam yaptı. İş insanları, oda ve borsa başkanlarıyla da görüştük. Onlar da 'evet biz kazanıyoruz, kazanırken çalışanımız da mutlu olsun istiyoruz' diyorlar. İşverenler temmuzda asgari ücrete en az yüzde 20-25 zam yapılmasını bekliyor. Ancak devletin ekstra verilen ücretten de vergi almaması lazım." dedi. 

İTO AÇIKLADI

İTO Başkanı Şekib Avdagiç  konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "İşveren olarak bir taraftan, çalışanlarımızın hayat standardında yaşanan kaybı önlemek için adım atmamız lazım. Diğer taraftan da buna bağlı olarak karımızı ölçülü bir noktada tutmalıyız. Enflasyonla ilgili ileri dönem olası fiyat hareketleri öngörüsüyle abartılı fiyat artışından kaçınmalıyız. Fiyatlarımızı daha makul seviyede tutarak, belli bir süre karlarımızdan fedakarlık etmeliyiz. Enflasyon beklentisini mutlaka çok hızlı bir şekilde kırmamız lazım. Bunu kırdığımızda, ekonomideki diğer olumlu unsurlar da birleştiği anda, Türkiye'nin önü çok daha açık olacak. İş dünyasının önüne bazı fedakarlıklar getirmekle birlikte, tabi uzun vadede hem iş dünyasını hem de sorumluluğundaki çalışanları da daha olumlu bir noktaya taşıyacak bir süreç olacak. Tüccar, iş dünyası kamu ve bütün halkımız bu konuda duyarlı olmalı." ifadelerini kullandı. 

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Başkanı Ayhan Karahan, yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşların zor günler geçirdiğini söyleyerek, "2022 İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) belirlerken meydana gelen yüksek enflasyon nedeniyle ücretlerde 6 ayda bir artış yapılması gerektiğini gündeme getirmiştik. İGÜ'nün yılın ikinci yarısında da artırılması için çalışmalar başlattık. Bizim beklentimiz temmuz ayında asgari ücrette en az yüzde 25-30 olacağı yönünde. Enflasyonist baskıdan kurtulmak için öncelikle enerji maliyetleri sabit tutulmalı. Yüksek enflasyon psikolojisinden toplum olarak kurtulmamız lazım. Enflasyonla mücadele etmek için önce algıyı yönetmek gerekiyor. 'Nasıl olsa yüksek enflasyon beklentisi var, o zaman zamları yapalım' anlayışı işveren kesiminde maalesef var. Ürünlere gelen zamları piyasayı alıştırdılar." dedi. 

Bir açıklama da ATO'dan geldi. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran yaptığı son dakika açıklamasında iş dünyası olarak çalışanların enflasyon karşısında ezilmesini istemediklerini , bu nedenle zam yapılmasının bir mecburiyet olduğunu söyleyerek, "Ülkemiz için birlikte çalıştığımız, katma değer ürettiğimiz mesai arkadaşlarımızın refahını sağlamak da sadece devletimizin değil hepimizin görevi. Tabi dünya konjonktüründe yaşananlardan işverenlerimiz de etkileniyor. Bu nedenle devletimizin asgari ücrete yönelik desteğini sürdürmesi tüm kesimlerin bu süreci daha rahat atlatmasına katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki günlerde hem işverenler hem de çalışanların refah seviyelerini koruyacak bir asgari ücret farkının belirlenmesi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümenin devamı açısından önemli." dedi.

Yorumlar (4)

Seç

Ziyaretçi 12 Gün Önce
Herşey güzelde zam geleceği icin kapıcılar cok zor durumda zam verme istemiyolar kira istenilyor
Ziyaretçi 12 Gün Önce
asgari eridi gitti
Ziyaretçi 12 Gün Önce
xam yapılsın maaşa
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Asgari ücrete zam degil de et süt yumurta peynir ekmek de indirim yapılsın şimdi asgari ücret 5 yaparlar su faturası bin elektrik bin gelmeye baslar