Özel hastanelerde yenidoğan bebek skandalı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Özel hastanelerde yenidoğan bebek skandalı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Bebekler üzerinden haksız kazanç sağladıkları belirlenen 41 kişi gözaltına alındı.

Haberler 27 Nisan 2024 0
Özel hastanelerde yenidoğan bebek skandalı: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Özel hastanelerde yenidoğan bebek skandalı.

Özel hastanelerde sıkandal: Fazla para almak için yenidoğan bebeklerin yoğun bakım ünitelerine sevk edildiği, tedavileri tamamlandığı halde uzun süre tutulduğu belirlenerek yapılan operasyonda aralarında çok sayıda doktor ve hemşirenin olduğu kişi gözaltına alındı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği talimatla, İstanbul ve Tekirdağ'da İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen operasyonda 14 doktor, 17 hemşire ve 8 hastane görevlisinin de aralarında bulunduğu 41 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Şüpheliler hakkında özel hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine usulsüz bebek hasta sevki dahil bazı suçlamalarla işlem yapıldığı belirtildi. SGK Başkanlığı'nca özel hastanelerde tedavi gören bebek hastalara günlük 8 bin lira ödeme yapıldığı için hastane görevlilerinin iyileşen ve taburcu edilmesi gereken bebekleri, ödeme almaya devam edebilmek için hastanelerde tutmaya devam ettikleri ileri sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden (İEM) yapılan açıklamaya göre, operasyon Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde " suç işlemek amacıyla örgüt kurma, nitelikli dolandırıcılık, rüşvet ve resmi belgede sahtecilik" şüphesiyle başlatıldı.

BEBEK BAŞINA GÜNLÜK 8 BİN LİRA İÇİN

İddialara göre, aralarında doktor, hemşire, ve 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanlarının da olduğu şüphelilerin örgütlü hareket ettikleri, rüşvet suçuna konu maddi menfaat temin ettikleri özel hastanelerin yeni doğan yoğun bakım ünitelerine usulsüz bebek hasta sevk ettikleri ileri sürüldü. SGK Başkanlığı'nca özel hastanelerde tedavi gören bebek hastalara günlük 8 bin lira ödeme yapıldığı için hastane görevlilerinin iyileşen ve taburcu edilmesi gereken bebekleri, ödeme almaya devam edebilmek için hastanelerde tutmaya devam ettikleri iddia edildi.

Açıklamada suçlama ilgili işleyişe şu şekilde yer verildi:

"Bahse konu yoğun bakım ünitelerinde 7/24 bulunması zorunlu doktor personeli masraflardan kaçınmak için yoğun bakım ünitesinde bulundurmadığı, yalnızca resmi kayıtlarda görevli olarak gösterildiği ancak bebek hastaların durumları ağırlaştığı gün ve saatlerde görevli gösterilen doktorlara ait telefonların hastanelerden uzak bambaşka noktalarda baz verdikleri,
Yoğun bakım ünitelerinde mütemadiyen hemşirelerin çalıştırıldığı, acil durumlarda telefonla hemşirelerin birbirlerine hangi müdahalede bulunmaları gerektiğini telkin ettikleri, hasta yakınları doktorla görüşmek istediğinde hemşirelerin kendilerini doktor olarak tanıttıkları yönünde bulgular elde edilmiştir"

GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ SAYISI 41 OLDU, FİRARİ 2 ŞÜPHELİ ARANIYOR

26 Nisan'de İstanbul ve Tekirdağ'da gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonda, aralarında 14 doktor, 17 hemşire, 8 hastane görevlisinin de olduğu toplam (41) şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilere ait ikamet ve işyerlerinde yapılan adli aramalarda ise 45 dijital materyal,  55 kutu yasadışı ilaç, 102 sayfa usulsüz tıbbi işleme ilişkin doküman ele geçirildi. Firari olan 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç