Ozan Bingöl, 25 kuruşluk market poşetine gelecek zammı açıkladı: 2024'te ne kadar olacak?

Ozan Bingöl, 25 kuruşluk market poşetine gelecek zammı açıkladı: 2024'te ne kadar olacak?

Market poşetlerine zam için son dakika açıklaması geldi. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, gelecek zammı açıkladı.

Ekonomi 8 Kasım 2023 12:27 0
Ozan Bingöl, 25 kuruşluk market poşetine gelecek zammı açıkladı: 2024'te ne kadar olacak?

25 kuruşluk market poşeti 2024 yılında ne kadar olacak?

Marketlerde 25 kuruşa satılan poşetler için son dakika açıklaması geldi. Vergi Uzmanı OZan Bingöl yaptığı son dakika açıklamasında 25 kuruşa marketlerde satışa çıkarılan poşetlerin, Cumhurbaşkanı Yetkisini kullanmaması durumunda 60 kuruşa çıkacağını söyledi.

Bilindiği üzere market poşetleri yıllar önce paralı olmuş, bu yolla plastik atıkların önüne geçilmek istenmişti. Market poşetlerinin paralı olmasından sonra poşet kullanımında ciddi oranda düşüş oldu. Bez poşetler, torbalar yeniden piyasaya çıktı.

İlk çıktığında 25 kuruşa satılan market poşetlerine o günden bugüne kadar zam gelmedi. Ancak 25 kuruşa poşeti satan market, her poşet için devlete Geri Kazanım Katılım Payı adı altında 38.5 kuruş ödeme yapıyor. Yani marketler poşet başına 13,5 kuruş zararda.

Eğer gelecek sene bir düzenleme yapılmazsa yeniden değerleme oranında zam olacak ve market poşeti 60 kuruşa çıkacak. Burada Cumhurbaşkanı yetkisi söz konusu. Eğer yetki kullanılırsa 25 kuruş olarak devam eder. Kullanılmaması durumunda ise Yeniden Değerleme Oranına göre zam gelecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün 25 kuruşa satılan bir adet market poşeti için market sahibinden tahsil edilen “Geri Kazanım Katılım Payı” 38,5 kuruştur. Önümüzdeki yıl bu pay tutarı Cumhurbaşkanı yetki kullanmaz ise YDO kadar artırılıp 60 kuruş olacaktır! Bakalım 2024 yılında da poşet kırmızı çizgimiz olarak kalacak ve yine 25 kuruştan satılacak mı?! Ya da tüm marketler poşetten vazgeçip 3-5 liraya satmaya başlanan bez torbalara mı geçecekler?"

60 kuruş, 1 poşetten devletin alacağı Geri Kazanım Katılım Payı olacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;