ÖTV İndirimli Taşıt Alımına Kısıtlama Geliyor! İşte Gelecek Kısıtlamalar!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

ÖTV İndirimli Taşıt Alımına Kısıtlama Geliyor! İşte Gelecek Kısıtlamalar!

Yeni haftada meclise gelecek konulardan birisi de ÖTV muafiyetiyle alınan araçlar. Artık bu uygulamaya kısıtlamalar gelecek. İşte gelecek kısıtlamalar...

Taşıt 22 Haz 2024 0
ÖTV İndirimli Taşıt Alımına Kısıtlama Geliyor! İşte Gelecek Kısıtlamalar!

ÖTV muafiyetiyle araç satın alımlarına kısıtlama getiriliyor.

Yeni haftayla birlikte Meclis'in gündemine gelecek yeni vergi paketinde, engellilere sağlanan ÖTV indirimine kısıtlama getirilmesi ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi planlanıyor.

Türkiye'de engellilere sağlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminde yeni düzenlemeler yapılması planlanıyor. ÖTV muafiyetinin kötüye kullanımı ve devlete olan vergi kaybı nedeniyle, bu düzenlemelerin istisnadan yararlanma süresinin uzatılması ve veraset yoluyla intikal eden taşıtlar için vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesini içereceği belirtiliyor.

ÖTV MUAFİYETİ VE SUİSTİMAL İDDİALARI

Sabah gazetesinin haberine göre, engellilere uygulanan pozitif ayrımcılık kapsamında araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri uygulanıyor. Ancak, bazı engelli bireylerin akrabaları tarafından üzerlerine araç alınarak bu durumun suistimal edildiği iddia ediliyor. Bu suistimal, devletin büyük bir vergi kaybına uğramasına neden oluyor.

2024 yılı için belirlenen ÖTV ve diğer vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan kişiler için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyor. Yalnızca 2024'ün ilk 3 ayında, bu muafiyet kapsamında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşti ve devletin ÖTV ve KDV kaybı 47.8 milyar TL'ye ulaştı.

YENİ DÜZENLEME ALTERNATİFLERİ: İKİ İHTİMAL VAR

Meclis’e sunulacak yeni düzenleme için iki farklı alternatif üzerinde çalışıldığı öğrenildi. İlk alternatifte, engellilere sağlanan ÖTV istisnasının süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi hedefleniyor. Ayrıca, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın, yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı’nın bu tutarı yüzde 50’ye kadar artırma yetkisinin kaldırılması da planlanıyor.

İkinci alternatifte ise, ÖTV Kanunu’ndaki istisnanın tamamen kaldırılması ve teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması öneriliyor. Bu alternatifte, engellilerin gelir durumu ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak ilgili bakanlık tarafından nakit desteği sağlanması üzerinde duruluyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç