ÖSYM'den 2024 YKS'ye girenler için son dakika duyurusu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

ÖSYM'den 2024 YKS'ye girenler için son dakika duyurusu

Son dakika haberi: 2024 YKS'ye giren adayları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. YKS duyurusu yazımızda.

YKS 23 Haz 2024 0
ÖSYM'den 2024 YKS'ye girenler için son dakika duyurusu

2024 YKS'ye girenler dikkat: 24 Haziran'da bilgi güncelleme ekranı açılıyor.

2024 yılında yapılan üniversitelere giriş sınavında son dakika haberi geldi. ÖSYM YKS kılavuzunda yayınlanan açıklamaya baktığımızda YKS'ye giren öğrencilerin değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini güncellemeleri gerekecek.

ÖSYM'den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2024-YKS’ye başvuran adayların YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini, 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi MEB e-Okul sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında https://ais.osym.gov.tr adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme taleplerine ilişkin Merkezimizce yapılacak işlem bulunmamaktadır.

2024-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 28 Haziran 2024 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup, bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim önem arzetmektedir. OBP’ye ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan, dal ve okul kodu bilgileri kullanılacaktır.). Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

Özel eğitim meslek okulları veya dengi okullar ile bu okulların programlarının uygulandığı özel eğitim sınıflarında öğrenim gören adayların (varsa) MEB e-Okul sisteminde yer alan Özel Eğitim Meslek Alan Adı/Kodu/Özel Eğitim Meslek Dal Adı/Kodu, adayın ortaöğretim alan/dal adı ve kodu olarak ÖSYM sistemine aktarılacaktır. Bu durumdaki adayların AİS/BMİS ekranlarındaki ilgili eğitim bilgilerinde, “özel eğitim okulunda/sınıfında öğrenim görenler” yazılı olacaktır. Ortaöğrenimi yurt dışı olan adayların bu kılavuzdaki YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN (TRANSKRİPTLİ) ADAYLAR (KKTC HARİÇ) başlığı altında verilen bilgileri dikkatlice incelemeleri gerekmektedir"

TARİH GELDİ

Gelen son dakika açıklamasında bilgi güncelleme ekranının 24 Haziran tarihinde açılacağı bildirildi. 24 ile 28 Haziran 2024 tarihleri arasında adayların bilgilerini güncellemesi gerektiğine yer verildi. Başvuru ekranı açılınca bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin:
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Haziran ayı başında yapılan üniversitelere giriş sınavı yapıldı. TYT, AYT ve YDT'nin sonuçları ise 17 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak. Sonuçlar açıklandığında bildirimle haberdar olmak için yukarıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz cep telefonunuza indirin.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç