Okulların Açılmasına Kısa Bir Süre Kala! O Ücretlere de Zam Geliyor...

Okulların Açılmasına Kısa Bir Süre Kala! O Ücretlere de Zam Geliyor...

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan maaliyetler sebebi ile okul servis ücretlerine en az yüzde 40 zam gelmesi bekleniyor.

Ekonomi 4 Ağu 2022 18:38 0
Okulların Açılmasına Kısa Bir Süre Kala! O Ücretlere de Zam Geliyor...

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala artan maaliyetler sebebi ile okul servis ücretlerine en az yüzde 40 zam gelmesi bekleniyor. Yeni fiyatın belirleneceği UKOME toplantısı bu ayın sonunda gerçekleşecek. Peki, mevcut tarife ücretleri ne kadar? İşte detaylar...

2022-2023 yılı eğitim öğretim yılına kısa bir süre kala veliler okul servis ücretlerinin ne kadar olduğunu merak ediyor. Geçtiğimiz nisan ayında yaklaşık yüzde 40 zam yapılan okul servisi ücretlerine, eğitim-öğretim dönemi başında da yeniden en az yüzde 40 zam beklentisi bulunuyor. 

Mevcut tarifede senelik en az 4.712 Türk Lirası olan servis ücreti bu şekilde 6.600 Türk Lirası'na yükselecek. Okul servisi ücretleri, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı ile kara verilirken, ücret belirlenme aşamasında çeşitli maliyet kalemlerindeki artışlar göz önünde bulunduruluyor. Şu anki mevcut tarifede alt limit olan 0-1 kilometre arası aylık 554 Türk Lirası olarak belirlenirken, 25 kilometreyi aşan her kilometre başına 11,62 Türk Lirası fiyatlandırma uygulanıyor. Ayrıca okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin servislerinde rehber personel zorunluluğu yer alıyor.

"ZAMMI ASGARİ DÜZEYDE YANSITACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sınar, ağustos ayının sonunda yeni fiyatları belirlemek için toplanacaklarını kaydetti. Sınar, “Ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda bu yıl da zam gelecek ama ne kadar yapılacağı konusunda bir şey söyleyemiyoruz” ifadeler kullanıldı. Nisan ayından sonra bütün kalemlere zam geldiğini ifade eden Sınar, “Bizim en büyük gider kalemimiz mazot. Daha sonra ise şoför ücretleri, yedek parça, servis bakımları geliyor. Biz yine de halkımızı üzmeyecek bir güncelleme açıklamak istiyoruz. Zammı asgari düzeyde yansıtacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

YÜZDE 35 REHBER FİYATI EKLENİYOR

Salgın sürecinde, fiyatlamanın 2,3 ve 4 gün gibi ayrı olarak hesaplandığını belirten Günhan Sınar, “Şu anda servislerimiz haftada 5 gün olarak hizmet veriyor. Yıllık ücretler 8,5 ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor. Ayrıca bu ücretlere ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber personel var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor” dedi.

OKUL SERVİSİ 4 AĞUSTOS 2022 FİYAT LİSTESİ

Yorumlar (0)

Seç