Okullara Yeni Ders Geldi: Kültür Tarihi Dersi Müfredata Eklendi

Okullara Yeni Ders Geldi: Kültür Tarihi Dersi Müfredata Eklendi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve müfredata yeni bir ders eklendiğine yer verildi.

Eğitim 5 Ağu 2022 15:27 4
Okullara Yeni Ders Geldi: Kültür Tarihi Dersi Müfredata Eklendi

Eğitim sisteminde değişiklikler devam ediyor: Yeni ders eklendi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı bir programda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bakan Özer açıklamasında artık okullarda yeni bir ders daha öğretileceğini , müfredatlarda Kültür Tarihi adlı dersin yer alacağını söyledi.  

İstanbul'da Kadıköy Atatürk Fen Lisesi'nde Erhan Afyoncu Kütüphanesi'nin açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür Tarihi ile ilgili çalışmalar olduğunu söyleyerek, "Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var" ifadelerini kullandı.

Bunu ilk defa açıklıyorum diyerek sözlerine başlayan Bakan Özer, "Kültür Tarihi ile ilgili bir ders çalışmamız var. Yeni bir müfredat oluşturma çalışmamız var. Atmış olduğumuz her bir adımı birleştirecek olan ama öncelikle okul yönetiminden başlayıp öğretmenlerin Kültür Tarihi ile tanışacakları, zenginleşecekleri bir alan oluşturmak adına önemli bir adım atacağız. Bunun hazırlıkları bitmek üzere. Eğitimleri tamamladıktan sonra müfredatımıza inşallah Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağız." dedi.

Bu ders, İngiltere Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ders olarak okullarda öğrencilere okutuluyor.

PEKİ NEDİR BU KÜLTÜR TARİHİ DERSİ?

Baız özel okullarda bu ders zaten okutuluyor. Açıklama ile birlikte görüyoruz ki artık devlet okullarında da bu ders okutulacak. Türkiye'de çok , hatta hiç yaygın olmayan bu derste, bir bölgeye , bir yöreye ait kültürlerin nasıl geliştiği , günümüzde nasıl geldiği, bölgelerin tarihi ve önemli özellikleri işlenecek. 

Henüz içerik açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşılacak. Sizce bu ders nasıl olur? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (4)

Seç


Ziyaretçi 12 Gün Önce
Bir de beşeri münasebetler dersi koysalar çok iyi olur.
Ziyaretçi 13 Gün Önce
neden sanat tarihi dersini müfredattan kaldırdınız . neden bunu eklediniz. biz sanat tarihi mezunları mağduruz.
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Türk Kültür medemiyet tarihi dersi zaten var
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Ben devlet Anadolu lisesinde okudum bu ders zaten vardı .sadece sözel ve eşit ağırlık seçenlere okutuluyordu