Okullara, hastanelere, KYK yurtlarına 125 bin TYP işçi alımı yapılacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Okullara, hastanelere, KYK yurtlarına 125 bin TYP işçi alımı yapılacak

Son dakika haberi: TYP kapsamında kamuya 100 binden fazla işçi alımı yapılacak. Okullara, hastanelere, valilik, kaymakamlık, belediyeler ve diğer kuruluşlara alım yapılacak.

TYP 17 Ağu 2023 09:51 64
Okullara, hastanelere, KYK yurtlarına 125 bin TYP işçi alımı yapılacak

Son dakika: 125 bin TYP işçi alımı yapılacak.

Okullara, kamu kurumlarına, hastanelere, valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere, KYK yurtlarına işçi alımı yapılacağı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı açıklamada TYP kapsamında yapılacak işçi alımıdaki düzenlemelere değindi.

Deprem bölgesi için düzenlemeler yaptıklarını söyleyen Bakan Işıkhan, sadece deprem illerinde 50 bin TYP işçi alımı yapılacağını söyledi. Buna ek olarak diğer illere, okullarda istihdam etmek üzere 50 bin, diğer kurumlarda istihdam etmek üzere 25 bin olmak üzere toplamda 125 bin civarında işçi alımı yapılması bekleniyor.

Bakan Işıkhan konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında TYP kapsamında yapılacak işçi alımının 9 aya uzatıldığını söyledi. İŞKUR aracılığıyla vatandaşlara hizmet sunduklarını söyleyen Bakan, bu hizmet ile iş arayan vatandaşların işe alındığını söyledi.

TYP'yi çok önemsediklerini söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Işiıkhan, "6-7 Şubat depremlerinden etkilenen 11 ilimizde günlük yaşamla birlikte çalışma hayatını da yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bu sebeple Toplum Yararına Program 11 ilimiz için daha büyük bir anlam ifade ediyor. Malumunuz, TYP süremiz normal şartlar altında 6 aylık sürelerle uygulanıyordu. Ancak mevzuatta yaptığımız düzenlemeyle deprem bölgesi illerimize tahsis ettiğimiz 50 bin kişilik TYP kontenjanının çalışma süresini 9 ay daha uzatıyoruz" dedi.

Süre uzatımı geldiğini ve buna ek olarak deprem bölgesine özel bazı istisnaların da geldiğini söyleyen Bakan Işıkhan, "Bu çerçevede, TYP'den en fazla 9 ay süreyle yararlanma kuralımızı esnettik. Daha önce mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlara, kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenlere ve TYP'den sonra İŞKUR tarafından teklif edilen en az 3 iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenlere 24 ay bekleme süresi veriyorduk. Sadece deprem illerimize özel olarak bu şartı da artık aramayacağız. Ayrıca, program süresince hafta tatili ve resmi tatiller hariç olmak üzere 5 gün olan ücretsiz izin hakkını da 10 güne çıkarmış bulunuyoruz. Amacımız, hem temel ve öncelikli kamu hizmetlerinin devamlılığını sağlamak hem de depremzede kardeşlerimizin en çok ihtiyaç duydukları anlarda yanlarında olmak, geçici de olsa bir iş kapısı açmaktır. Aynı zamanda istiyoruz ki vatandaşlarımız kendi memleketlerinde çalışma imkanı bulabilsinler, orada geçimlerini sürdürebilsinler" dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

TYP kapsamında yapılacak işçi alımında mülakat, mezuniyet ve sınav şartı yoktur. Sadece ikamet şartı vardır. Her aday, ilanın açıldığı ilde başvuru yapabilecek. Siz hangi ilde ilan bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

TC vatandaşı olmak,
Kuruma kayıtlı olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,
Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
Açıköğretim hariç öğrenci olmamak

OKULLARA TYP TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALIMI İLANI GELİYOR

Okullara 60 bin civarında TYP işçi alımı yapılacak. Yapılacak işçi alımında adaylar, okullarda temizlik personeli olarak istihdam edilecek. İlanın önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor. Başvuru başladığında bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

KYK YURTLARINA BİNLERCE ALIM YAPILACAK

TYP kapsamında KYK yurtlarına da çok sayıda alım yapılacak. İlanların Eylül ayında gelmesi bekleniyor.

BELEDİYE, KAYMAKAMLIK, HASTANELER, VALİLİKLER...

Bu kurumların yanı sıra belediyelere, kaymakamlıklara, hastaneler ile il sağlık müdürlüklerine, valiliklere de TYP kapsamında işçi alınacak. İlanlar Finans7.com'da olacak. Haberdar olmak için yukarıdaki linklerden finans7 mobil uygulamasını ücretsiz indirin.

Yorumlar (64)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Tekrar alım ne zaman başvuru yapmak istiyorum adıyamanda
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Adıyamanlı depremzedeyim işsizim nedenTYP gerçek anlamda ihtiyacı olanlara çıkmıyor
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Hatay dayım işsizim deprem bölgesini bukadar zorlastirmayin
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Konyada alimlar olsun eski hukumlu alimlarida olsun
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Konua