Okullara 15 bin temizlik personeli alımı başvurusu başladı 2023 İşte işkur TYP işçi alımı başvuru

Okullara 15 bin temizlik personeli alımı başvurusu başladı 2023 İşte işkur TYP işçi alımı başvuru

22 ilde okullara KPSS şartı olmadan temizlik personeli alımı yapılacağı açıklandı. 15 bin işçi alımında başvuru bilgileri yazımızda.

TYP 24 Ocak 2023 01:01 39
Okullara 15 bin temizlik personeli alımı başvurusu başladı 2023 İşte işkur TYP işçi alımı başvuru

Okullara 22 ilde KPSS'siz 15 bin işçi alımı başladı.

22 ilde okullara temizlik işçisi alımı yapılacağı açıklandı. İŞKUR üzerinden yayınlanan son dakika açıklamasına baktığımızda TYP kapsamında alım yapılacağı ve söz konusu alımın başvurusunun 22 il için başladığına yer verildi. Biz de finans7.com olarak bu yazımızda söz konusu personel alımının başvurusuna dair detaylara ve başvuru bilgilerine yer verdik.

TYP NEDİR?

TYP'nin tanımına baktığımızda İŞKUR'un şu şekilde açıklama yaptığı görüldü: "Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır"

MAAŞ NE KADAR?

Aylık maaş hakkında İŞKUR'dan yapılan açıklamada , "Her bir katılımcıya, 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar ödeme yapılır" denildi ve işçilere asgari ücret ödeneceğine yer verildi. Ayda 8 bin 507 TL ödeme yapılacak 2023 yılı için.

KAÇ SAAT ÇALIŞACAKLAR?

İşe alınacak personeller günde 9 saat çalışacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "TYP’de haftalık yararlanma süresi kırk beş saattir" denildi.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Personel alımına başvuru yapacak adaylarda aranan şartlar şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kuruma kayıtlı olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adres Kayıt Sistemine (AKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilmektedir.

AKS’ye göre aynı adreste oturanların, gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’den yararlanamamaktadır.

ALIM YAPILACAK İLLER

TYP kapsamında ilan yayınlayan illerin listesi şu şekilde:

Yozgat
Erzurum
Gümüşhane
Karaman
Artvin
Uşak
Sinop
Malatya
Kars
Ardahan 
Mersin
Hatay
Ankara
Aksaray
Balıkesir
Diyarbakır
Niğde
Denizli
Kilis
Kahramanmaraş
Kastamonu
Amasya

Siz hangi şehre alım bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Diğer iller için de ilanlar gelince ilk sizin haberiniz olsun istiyorsanız TIKLA İNDİR

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

TYP kapsamında yapılacak personel alımına başvuruyu aşağıdaki videoda gösterdik:

Kadın erkek polisler bu sayfada >>> Bilgi Alış Verişi için TIKLA TAKİP ET

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (39)

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
Konya için bekliyorum.
Ziyaretçi 13 Gün Önce
Geçen sene 9 ay çalıştık diye daha iskura yazilamiyoruz varmı böyle. Bı saçmalık çoluk cocugumuz var en azından şansımızı deneyelim
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Eve giren geliri neden baz alırlarki belki maaş alan adam evine bakmıyor ilgilenmiyor kadının çalışması gerek bunlarında hesaba katsalar öyle karar verseler çoğu yerde yaş engeli var typ de gelir engeli keşke kaldırıldı
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Samsun
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Samsun