Okul Kantini Fiyatları 1.5 Kat Arttı!

Okul Kantini Fiyatları 1.5 Kat Arttı!

Yeni eğitim öğretimin başlamasına günler kala kantin fiyatlarında büyük artış gerçekleşti! İşte haberin detayları...

Eğitim 10 Eylül 2023 18:39 0
Okul Kantini Fiyatları 1.5 Kat Arttı!

Milyonlarca öğrenci yarın yüksek enflasyonun altında yeni dönemin ilk dersine girecek. Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz, okullardaki yeme içme masraflarının artışına dikkat çekerek "Kantinlerde fiyatlar bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL'ye yakın masrafı olacak. Bu paraları vermeyen velilerin çocukları aç kalacak. Asgari ücret alan velinin her gün çocuğuna 100 lira verme olanağı yok. Çocuklar okulda oldukları aç ve susuz bir şekilde süreci geçiriyorlar" dedi.

2023-2024 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Yaklaşık 19 milyon öğrenci ders başı yapacak. Okulların açılış heyecanı ise ekonomik sorunların gölgesi altında aldı.

Öğretmenler, aldıkları ücretler karşısında geçinemediklerini söylerken öğrenci velileri, aldığı asgari ücretle çocuğunun hangi masrafını karşılayacağını kara kara düşünüyor.

Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, günlük bir öğrencinin sadece beslenmesinin 100 TL olduğuna dikkat çekerek "Asgari ücretle geçinen bir aile bu parayı nasıl verebilir ki?" diye sordu. Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

'OKULLARIN EĞİTİM ÖDENEĞİ ARTIRILSIN'
Okul kayıt ücretlerinde bu dönem diğer dönemlere nazaran çok daha yüksek fiyatlar ifade ediliyor. Nispeten daha yoksul kesimlerdeki okullarda yaklaşık 5-10 bin lira arasında olan kayıt ücretleri görece daha varsıl kesimlerde 100-120 bin liralarla ifade edilen kayıt ücretleri alınmakta olduğunu duymaktayız. Ekonomik krizin bu kadar arttığı dönemde okul kayıt ücretlerinin bu denli yüksek olmasını, bu paraların alınmasını doğru bulmuyoruz.

Okula kayıt döneminde bağış adı altında alınan ücretlerin gerçek sebebi şu, okullara ayrılan ödeneğin azlığından dolayı, okullar kendi eğitim giderlerini karşılayabilmek için velilerden bu ücreti talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir tarafta 'okullarda ücret alınması yasaktır' derken diğer taraftan da 'okulların yetersiz bütçelerinden dolayı yapacağınız harcamaları bir şekilde toparlayın bunu nasıl yaparsanız yapın' diyor. Milli Eğitim Bakanlığı her sene velilerle okulu, okul yönetimini karşı karşıya getiriyor ve her sene bunu konuşuyoruz. Bir an önce okulların eğitim ödeneğinin artırılması gerekiyor. Personel giderlerinin büyük bölümünü okullar bütçesinden karşılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yolladığı bütçe yetersiz olunca veliden talep ediliyor.

'ÖĞRENCİNİN GÜNLÜK MASRAFI 100 LİRA'
Özellikle anaokulundan başlamak üzere liseye kadar tüm çocuklara bir öğün yemek ve içilebilir su talebimiz vardı. Okullardaki yeme içme masrafı arttı. Kantinlerde bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL'ye yakın masrafı olacak. Bu paraları vermeyen velilerin çocukları aç kalacak. Bu talep henüz karşılanmış değil. Asgari ücret alan velinin her gün çocuğuna 100 lira verme olanağı yok. Yaklaşık üç dört aylık bir kampanyaya devam edeceğiz ‘çocuklar aç ve susuz’ diye. Çocuklar aç ve susuz bir şekilde süreci geçiriyorlar.

 

Yorumlar (0)

Seç