Öğretmenlik Kariyer Sınavı Sonuçları Açıklandı: Kazanan Öğretmen Sayısı Açıklandı (Uzman ve Başöğretmenlik MEBBİS Sonuç Sorgulama)

Öğretmenlik Kariyer Sınavı Sonuçları Açıklandı: Kazanan Öğretmen Sayısı Açıklandı (Uzman ve Başöğretmenlik MEBBİS Sonuç Sorgulama)

Son dakika haberi: Öğretmenlik kariyer sınavında başarılı olanların sayısı açıklandı.

Sınav 24 Kasım 2022 15:25 0
Öğretmenlik Kariyer Sınavı Sonuçları Açıklandı: Kazanan Öğretmen Sayısı Açıklandı (Uzman ve Başöğretmenlik MEBBİS Sonuç Sorgulama)

Öğretmenlik Kariyer sınavında başarılı olanların sayısı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son dakika açıklamasında şunları söyledi:

"432 bin 672 öğretmen sınava girdi. 422 bin 368'i sınavda başarılı oldu. Muaf olanlarla birlikte 516 bin 974 öğretmen, uzman öğretmen olma hakkı kazandı. Başöğretmenlik sınavına başvuranlardan 66 bin 422'si sınavda başarılı oldu. 257 uzman öğretmen ise doktora eğitimini tamamladıkları için sınavdan muaf tutulmuşlardır. Böylece Böylece 66 binden fazla öğretmenimiz başöğretmen oldu."

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASININ TAMAMI ŞU ŞEKİLDE:

Kültürümüzde öğretmen, bir kuyumcu titizliğinde öğrencisinin içindeki o cevheri işleyen bir gönül işçisidir. Öğretmenlerimiz, karakterimizin de mimarlarıdır. Türkiye büyüdükçe bunu her şeyden önce öğretmenlerimize yansıtmayı görev bildik. 120 kişilik sınıfların olduğu okullarımız vardı şimdi sayı 20'lere indi. Okullarımızın bakımsızlıktan kurtararak her alanda en modern imkanlarla donattık. Öğretmenlerimizi de ihmal etmedik. Toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak eğitim ordumuzu güçlendirdik. Halen görev başındaki 100 öğretmenden 75'inin atamasını biz yaptık. Bu yıl da bütçede Aslan payını eğitime ayırdık. 20 yıl önce eğitime ayrılan bütçe 7.5 milyar liraydı.Önümüzdeki yıl için eğitim bütçemizi 651 milyar lira olarak belirledik. Eğitim - öğretim, böyle gelmiş böyle gider anlayışı ile yürütülebilecek bir faaliyet değil. Eğitime ilişkin her reformu, her kararı uzun istişareler neticesinde artısını eksisini iyi hesap ederek tasarladık. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu da bu yaklaşımın bir hasılası olarak ortaya çıkardık. Kanun yürürlüğe girer girmez önüne arkasına bakmadan birileri öğretmenlerimizi kışkırtmaya bailadı. Tamamı yalan bilgilerle devletimiz ile öğretmenlerimiz arasına fitne sokmaya çalıştılar. Ama öğretmenlerimiz bu kirli oyuna gelmedi. Şartları taşıyan öğretmenlerimizi yüzde 95'i kariyer sistemine başvurmuştur. Başvuranların yüzde 99'u sınava girmiştir. Kariyerlerine ve geleceklerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Uzman öğretmenlik sınavına başvuran 432 bin öğretmenin 422 bin 368'i sınavda başarılı oldu. Muaf olanlarla birlikte toplam 516 bin öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkı kazandı. Başöğretmenlik sınavına başvuran 68 bin öğretmenin 66 bini sınavda başarılı oldu. 257 uzman öğretmenimiz ise doktorayı tamamladıkları için sınavdan muaf tutulmuşlardır. 66 bin 679 öğretmenimiz başöğretmen olma hakkını kazandı. Önümüzdeki dönemi Türkiye Yüzyılı yaparak evlatlarımıza daha müreffeh bir ülke bırakacağız. 

MEB SONUÇLARI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav sonuçlarının belli olduğuna yer verildi. Sonuç sorgulama linki şu şekilde:

Yorumlar (0)

Seç