Öğrencilere Ücretsiz Verilecek Olan 10GB İnternetin Tarihi Belli Oldu!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Öğrencilere Ücretsiz Verilecek Olan 10GB İnternetin Tarihi Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıklamasını yaptığı; öğrencilere verilecek olan ücretsiz 10GB internetin veriliş tarihi belli oldu! İşte haberin detayları...

Haberler 27 Eylül 2023 14:26 0
Öğrencilere Ücretsiz Verilecek Olan 10GB İnternetin Tarihi Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü Bakanlar Toplantısı'nın ardından üniversiteli gençlere, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlayacaklarını aktarmıştı. Öğrenciler ücretsiz interneti ekim ayı itibarıyla kullanmaya başlayacak. Düzenleme yüksek lisans ve açık öğretimi kapsamıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen Bakanlar Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, gençlere verilecek destekleri açıkladı.

Erdoğan, "Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz" dedi.

Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlere, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlayacaklarını aktaran Erdoğan, gençlerin bu haklarını istedikleri 3 mobil şebeke operatörlerinden biri üzerinden kullanabileceğini söyledi.

MALİYETİ DEVLET KARŞILAYACAK
TRT Haber'de yer alan habere göre, bu kapsamda, 10 gigabyte internet kotasının maliyeti operatörler tarafından değil, devlet tarafından karşılanacak. Öğrenciler, ekim ayı içerisinde 10 gigabyte interneti kullanmaya başlayacak.

Bir öğrenci ya da gencin kendi üzerine tanımlanmış hattı yok ise ücretsiz internet paketini kullanamayacak. Dolayısıyla suiistimal ve mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, BTK ve operatörler arasındaki görüşmeler devam ediyor.

YÜKSEK LİSANS VE AÇIK ÖĞRETİMİ KAPSAMAYACAK
Düzenleme, şu an için master, yüksek lisans ve açık öğretimi kapsamıyor. Kapsamın genişletilip daraltılmasıyla kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı verecek.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç