Ödemeler başladı: Çocuğu okula giden annelere nakit destek e devlet başvuru ekranı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ödemeler başladı: Çocuğu okula giden annelere nakit destek e devlet başvuru ekranı

Son dakika haberi: Aile Bakanı yaptığı açıklamada çocuğu okula giden ailelere destek ödemesinin yattığını ve ödemelerin devam edeceğini söyledi. Peki SED yardımı başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak?

Ekonomi 18 Kasım 2023 6
Ödemeler başladı: Çocuğu okula giden annelere nakit destek e devlet başvuru ekranı

Ödemeler başladı: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı açıkladı: Çocuğu okula giden ailelere nakit destek veriliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş yaptığı son dakika açıklamasında çocuğu okula gidecek ailelere destek ödemesi yapılacağını söyledi. Bakan Göktaş açıklamasında Kasım ayı ödemelerinin yapıldığını ve ihtiyaç sahibi ailelere destek için toplamda 528 milyon liralık ödeme yapıldığını söyledi.

Peki çocuğu okula giden ailelere destek ödemesi başvurusu nasıl yapılacak? Söz konusu destek ödemesi kimlere veriliyor? Destek ödemesi ne kadar? 2024 yılı zammı ne kadar olacak? İşte gelen son dakika açıklaması.

BAKAN NE DEDİ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş yaptığı son dakika açıklamasında ihtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarını okula gönderebilmeleri, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına destek ödemesi yapılacağını söyledi ve destek ödemesinin bu ay yatan kısmı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesiyle aileleri yalnız bırakmıyoruz. SED ile ailelerin, çocuklarının temel gereksinimlerini ve eğitim giderlerini karşılıyoruz. Bu doğrultuda SED hizmetinden yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Kasım 2023 ödemesi olarak toplam 582 milyon TL yatırdık”

ÖDEMELER OKUDUĞU OKULA GÖRE DEĞİŞİYOR

Söz konusu ödemeler okunan okula göre değişiyor. İşte okunan okula göre alınacak destek ödemesinin miktarı:

-Okul öncesine giden her bir öğrenci için 2422 TL
-İlkokul-ortaokula giden her bir öğrenci için: 3622 TL
-Liseye giden her bir öğrenci için: 3874 TL
-Üniversiteye giden her bir öğrenci için: 4359 TL

KİMLERE VERİLİYOR? KİMLER ÖDEMEDEN FAYDALANABİLİR?

Peki SED ödemesi adı altında ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan söz konusu destek ödemesi kimlere verilecek? Bunun için e devlet üzerinde bir açıklama yayınlandı.

E Devlet kapısı üzerinden yayınlanan SED yardımı duyurusuna baktığımızda başvuru şartlarının şu şekilde sıralandığı görülüyor:

- Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

- Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

- Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

- Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren şartlarda ödeme yapılır.

BAŞVURU İNTERNETTEN BAŞLADI

Başvurular internet üzerinden başladı. SED yardımına başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki videoda belirtilen adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekmektedir:

Kadın erkek adaylarla tanışmak ve bilgi alış verişinde bulunmak için >  TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 7 Ay Önce
Sed yardımını sadece boşanmış kişilere veriyorlar dar gelirli aile alamıyoruz bizim çoçuklarımızda sadece şartlı okul egtimi desteği veriyorlar ada çok bir meblağ degil 100 TL sadece simit parası
Ziyaretçi 7 Ay Önce
ben 5defa basvuru yaptim sed kirada otuyorum sgk yok hepsi red verdi bu paralari kime veriyorlar merak etiyorum
Ziyaretçi 7 Ay Önce
Ben hiç bir şekilde bu destekten faydalanamiyorum eşim hükümlü olmasına rağmen Red veriliyor aile destek kestiler ne yapmalıyım acaba
Ziyaretçi 7 Ay Önce
başvurunuzu bağlı bulunduğunuz bölgedeki sosyal hizmetler ilçe birimşne gidip evraklarınızla balcuru yapmanız en doğrusu olacaktır.
Ziyaretçi 7 Ay Önce
Nasıl yapacaz