Ocak 2024'te asgari ücrete son yüksek zam geliyor

Ocak 2024'te asgari ücrete son yüksek zam geliyor

Son dakika haberi: Asgari ücrete son yüksek zammın Ocak 2024'te geleceği açıklandı. İşte gelecek zammın detayları.

Ekonomi 5 Kasım 2023 27
Ocak 2024'te asgari ücrete son yüksek zam geliyor

Asgari ücrete son büyük zam geliyor.

Asgari ücretlleri ve maaşı asgari ücrete göre belirlenen vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada asgari ücretin Aralık ayında belirleneceğine yer verildi. Yapılan bir değerlendirmede ise son yükseke zammın geleceği açıklandı.

BAKAN AÇIKLADI: ARALIK AYINDA GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptığı son açıklamada Aralık ayının ilk haftasında asgari ücret tespit komisyonunun toplanacağını söyledi. Toplanacak komisyonda işveren kesimini temsilen TİSK, işçi kesimini temsilen Türk İş Konfederasyonu ve hükümet kesimini temsilen Çalışma Bakanlığı yer alacak.

Aralık ayının ilk haftasında başlayacak toplantılar son haftaya kadar sürecek. Aralık ayının son haftasında, 26 ya da en geç 27 Aralık tarihinde 2024 yılı asgari ücret zam oranının belirlenmesi bekleniyor.

SON YÜKSEK ZAM GELİYOR

Enflasyonun ciddi seviyelere ulaştığı son dönemlerde asgari ücrete ciddi zamlar geldi. Son olarak 8 bin 500 liradan 11 bin 402 liraya çıkarılan asgari ücretin bu sefer 17 bin civarına çıkarılabileceği belirtilirken bu zammın son yüksek zam olacağı ifade edildi.

Enflasyonun 2024 yılında düşmesi bekleniyor. Ekonomist Muhammed Bayram yaptığı açıklamada, "Ben 2024 yılı ocak ayı itibarıyla son yüksek artışın yapılacağını düşünüyorum. Sayın Hafize Gaye Erkan, 2024 yılı mayıs ayından sonra dezenflasyonist sürecin başlayacağını söyledi" dedi ve enflasyonun düşmesi ile birlikte maaş zamlarının da daha düşüş olacağı bildirildi.

Aralı kayında belirlenecek rakamdan sonra gelecek sene yapılacak görüşmelerde oransal olarak artık daha düşük zamların olacağı bildirildi.

Sizce asgari ücret zammı kaç TL olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (27)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 29 Gün Önce
En az 20 bin olmali kiralar 15 bin bu bile az
Ziyaretçi 30 Gün Önce
25 olsa bile kurtarmaz kiralar çok pahli iki çocuğum var
Ziyaretçi 31 Gün Önce
20 ile olacak işler değil bunlar bizim diğer ülkelerden ne farkımız var en az 30 ila 35 olması lazım ki herkes ihtiyaçlarını karsilaya bilsin
Ziyaretçi 31 Gün Önce
20.000 olmalı
Ziyaretçi 31 Gün Önce
enaz 20 olmali
;