Nureddin Nebati'den Kara Liste ve Net Hata Noksan Açıklaması

Nureddin Nebati'den Kara Liste ve Net Hata Noksan Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı son dakika açıklamasında kara para aklama iddialarına cevap verdi.

Ekonomi 21 Kasım 2022 09:47 1
Nureddin Nebati'den Kara Liste ve Net Hata Noksan Açıklaması

Bakanlıktan Türkiye kara listeye alındı iddialarına yanıt geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı son açıklamada Türkiye'nin FATF tarafından yayınlanan kara listedeki ülkeler arasına girdiği iddialarına sert yanıt verdi. Bakan Nebati açıklamasında böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi. Terörü finanse eden her türlü suç örgütü ile mücadelenin devam ettiğini söyleyen Bakan Nebati, "Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar yürütülen Varlık Barışı meselesine değinen Bakna Nebati, sıfır hata noksan konusuna da değindi ve "Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net hata ve noksan konusunda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış herhangi bir eleştiri bulunmamaktadır" dedi.

Türkyie'nin iddiaların aksine FATF raporunda olumlu gelişmelerle geçtiğini söyleyen Bakan Nebati, "FATF tarafından Ekim 2022'de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin konu ile ilgili ilave ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir. Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme hususunda yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu yönde ilave adımlar attığı ifade edilmiştir. Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir" dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Ayrıca ülkemizin, özel önem atfedilen ve “Big 6” olarak ifade edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

Ülkemize yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin gerçek dışı iddialar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin itibarını da zedeleyici niteliktedir.

Ülkemize yönelik bir Kara Para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu değildir.

Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta Terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.

Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir."

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Ay Önce
3.OLDUK ELHAMDURULLAH
;