Nureddin Nebati: TL geçen seneye göre daha değerli

Nureddin Nebati: TL geçen seneye göre daha değerli

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada TL'nin geçen seneye göre daha değerli olduğunu söyledi.

Döviz 15 Ocak 2023 13:13 2
Nureddin Nebati: TL geçen seneye göre daha değerli

Dolar yükselecek mi düşecek mi? Bakan Nebati'den son dakika açıklaması geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı son dakika açıklamasında dolar tahminini paylaştı. Bakan Nebati açıklamasında doların geçen seneye göre daha değerli olduğunu söyledi. Önceki yıllara göre TÜFE üzerindeki değerinin hala değersiz olduğunu söyleyen Bakan Nebati, doların yükselmeyeceğini söyledi.

Son dönemlerde bir normalleşme olduğunu söyleyen ve bu normalleşme ile dövize olan ihtiyacın azalacağını bildiren Bakan Nebati, "En son Türk Lirası’nın TÜFE üzerindeki değeri yüzde 47’ye düşmüştü. En değersiz noktaydı bu. Şu anda yüzde 54’lerde. Türk Lirası, geçen yıla göre daha değerlendi ama önceki yıllara göre hâlâ değersiz. Enflasyondaki olumlu gidişle kendi mecrasında düzeliyor. Bu birinci nokta. İkinci nokta şu: Geçen yıl savaş yaşadık. Savaş, enerji maliyetlerine pik yaptırdı. Türkiye, bir enerji ithalatçısı. Enerji fiyatları normalleşmeye başladığında bizim cari açığımız olmaz. Her şeyin kötü olduğu dönemde Türkiye’nin cari açığı 45 milyar dolar ile kapanacaktı. Cari açığın bu kadar yüksek olması sürekli olamaz. Sürekli olması için dünyadaki enerji fiyatının devamlı yüksek olması lazım. Görünen o ki normalleşme var. Emtia fiyatlarında normalleşme var. Dövize olan ihtiyaç, otomatikman azalacak yani" dedi.

DOLAR NE KADAR?

Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar kuru şu sıralar 18.79 TL seviyesinde seyrediyor.

Finans7.com | Ankara
Kaynak: hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/nebatinin-keyfi-yerinde-42204031

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 10 Gün Önce
Dolara göre daha değerli çünkü sıfırlar çok🤣
Ziyaretçi 17 Gün Önce
kime göre neye göre.... alım gücüne bakacaksın