Nouriel Roubini'den Bomba Borsa ve Faiz Tahmini

Nouriel Roubini'den Bomba Borsa ve Faiz Tahmini

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini yaptığı son dakika açıklamasında dikkat çeken uyarılarda bulundu. Borsa ve faiz açıklaması yazımızda.

Finans Magazin 21 Eylül 2022 12:41 0
Nouriel Roubini'den Bomba Borsa ve Faiz Tahmini

Kriz kahininden bomba borsa yorumu geldi.

2008 yılında tüm dünyada yaşanan küresel krizi tahmin eden ve o tarihten bu yana Kriz Kahini lakabıyla bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini bir son dakika açıklamasında bulundu. Roubini yaptığı açıklamada Amerika ekonomiisinde ve küresel ekonomilerde sene sonunda zun süreli resesyon beklediğini ve bu resesyon ile birlikte S&P 500 endeksinde büyük düşüş beklediğini söyledi.

2022 sonunda başlayacak resesyonun 2023 yılında da süreceğini söyleyen Roubini, buun S&P 500 endeksinde keskin bir düzeltmeyi de beraberinde getireceğini söyledi.

Konu ile ilgili dün bir açıklama yapan Roubini , resesyon ile birlikte S&P 500 endeksinin yüzde 30 oranında düşebileceğini, sert iniş olması durumunda düşüşün yüzde 40'lara kadar ulaşabilecğeini söyledi. Amerika'da yüzeysel bir resesyon yaşanabilececeğini bekleyenlerin , şirket ve hükümet yükske borç rasyonlarına bakmalarını söyledi. 

Açıklamasında zombi benzetmesi yapan ve pekçok ülkenin öleceğini söyleyen Roubini, "Faiz oranları ve borç ödeme maliyetleri arttıkça pek çok zombi kuruluş, zombi hane halkı, şirket, banka, ve zombi ülkeler ölecek. Böylece biz kimin çıplak yüzdüğünü göreceğiz" ifadelerini kullandı.

FED BEKLENTİSİ

Roubini yaptığı açıklamada Amerika'da yüzde 2 enflasyona sert iniş olmaması durumunda daha da agresifleşeceğini söyledi. Dünyaca ünlü ekonomist açıklamasında Fed'in bugün yapacağı toplantıda 75 baz puanlık artırım yapacağını , Kasım ve Aralık toplantılarında ise 50şer baz puanlık faiz artırımı beklediğini söyledi.

Uyarı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç