Nokia ve Ericsson Rusya'dan Çekildi!

Nokia ve Ericsson Rusya'dan Çekildi!

Mobil ağ şirketi Ericsson Rusya'daki operasyonlarını durdurdu. Nokia da ülke pazarından tamamen çıktığını açıkladı.

Dünya 12.4.2022 20:42 0
Nokia ve Ericsson Rusya'dan Çekildi!

Yüzlerce yabancı şirket, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ve Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımlarının ardından Rusya ile ilişkilerini kesiyor. Son olarak mobil ağ şirketi Ericsson Rusya'daki operasyonlarını durdurma kararı aldı. Nokia ise ülke pazarından tamamen çıktığını açıkladı.


Finlandiyalı mobil ağ sağlayıcısı Nokia, Rusya pazarından ayrılma kararı aldıklarını duyurdu. Nokia'nın resmi sitesinde bugün yapılan açıklamada, “Ukrayna'nın işgalinin ilk günlerinden itibaren, Nokia'nın Rusya'daki varlığını sürdürmesinin imkansız olduğu belliydi. Son haftalarda teslimatları askıya aldık, yeni işlerimizi durdurduk ve sınırlı araştırma faaliyetlerimizi Rusya dışına taşıdık. Şu an Rusya pazarından ayrılacağımızı duyurabiliriz" denildi.


Nokia CEO'su Pekka Lundmark, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bu süreç zarfında şirketin müşterilere destek sağlayacağını söyledi. Bu çekilmeden yaklaşık 2 bin çalışanın etkileneceği belirtiliyor.


'AB AMBARGOLARI KAPSAMINDA SÜRESİZ ASKIYA ALINDI'

Nokia'nın duyurusu, Ericcson şirketinin Rusya'daki operasyonlarını süresiz olarak askıya aldığını duyurmasından bir gün sonra geldi. Ericsson'dan yapılan açıklamada, “Ericsson şubat sonunda Rusya'daki müşterilere tüm teslimatları durdurmuştu. Yaşanan son gelişmeler ve Avrupa Birliği ambargoları ışığında, şirket Rusya'daki müşterilerle ilgili tüm faaliyetlerini süresiz olarak askıya alıyor” denildi. Ayrıca açıklamada, şirket çalışanlarının güvenliğinin önemine değinilerek, ücretli izne çıkartılacakları söylendi.


Rusya'nın hem Nokia hem de Ericsson için küçük bir pazar olması nedeniyle, iki şirketin de gelirlerinin az bir oranda etkileneceği belirtiliyor.


Yorumlar (0)

Seç