Necmettin Batırel Açıkladı: Dolar Kuru Yerlerde Sürünecek!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Necmettin Batırel Açıkladı: Dolar Kuru Yerlerde Sürünecek!

Prof. Dr. Necmettin Batırel, döviz kurları ile ilgili analizlerini paylaştı! Dolar tahminini açıklayan Batırel, doların yerlerde sürüneceğini ifade etti! İşte haberin detayları...

Döviz 16 Mart 2024 2
Necmettin Batırel Açıkladı: Dolar Kuru Yerlerde Sürünecek!

Türkiye ekonomisinin yıllardır çok iyi yönetildiğini söyleyerek toz pembe tablolar çizmesiyle tanınan ünlü ekonomist Prof. Dr. Necmettin Batırel dolar kuru hakkında oldukça enteresan bir değerlendirme yaparak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi yine başardı. Yıllar önce Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile katıldığı bir canlı yayında kullandığı ifade nedeniyle adı “Şakkadanak Necmettin Batırel’e” çıkan ünlü ekonomist çarpıcı analizi ile gündem oldu.

EKONOMİ DÜŞMANLARI UYARISI

Dolar kurunun yıllardır düşeceğini iddia eden Prof. Dr. Necmettin Batırel son değerlendirmesinde kendisi gibi dolar kuru hakkında marjinal değerlendirmelerde bulunup kurun 45 TL olacağını iddia edenlere tepki göstererek, “Yerli yatırımcıların döviz mevduatlarının 5.7 milyar dolarla son 1 yılın en hızlı haftalık artışını göstermesi dikkat çekti.. Toplam hesaplar 181 milyar doları aştı. Neden? Çünkü içerideki ve dışarıdaki ekonomi düşmanları söz birliği ederek yerel seçimler sonrası dolar 44 lira olacak diye vatandaşın ve şirketlerin kulağına kar suyu kaçırdı. Döviz büfeleri ile bankalara adeta hücum yaşandı.” dedi.

Dolar fiyatlarında son durum

TÜRKİYE’YE FAİZ OPERASYONU YAPIYORLAR

Türkiye’nin yüksek faiz ve yüksek kur kıskacına alınmak istendiğini belirten Prof. Dr. Necmettin Batırel, “Türkiye düşmanları yüksek kur yüksek faiz, yüksek enflasyon, düşük büyüme planını devreye soktu. Uluslararası bankalar para politikası kurulunu sıkıştırmaya başladılar. Önce Deutsche Bank ardından HSCB bank son olarak Bank of America merkez bankasının Mart ayında 500, Nisan ayında 300 baz puanlık faiz artışına gitmesi gerektiğini öngören raporlar yayınladı. HSBC, 2024 yılına ilişkin politika faiziyle ilgili beklentisini yüzde 45'te tutarken, artış olasılığına da dikkat çekti. Banka, enflasyon tahminleri dikkate alındığında faiz indirimlerinin ancak 2025 yılının ilk çeyreğinde yapılabilmesi için alan olduğunu söylüyor. Oysa Hazine Bakanı Şimşek ile Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonun Mart ayı itibariyle zayıflayacağını Haziran’dan sonra düşüşe geçeceğini söylemişti. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde merkez bankası faiz indirimine başlayacaktı. Ama gelinen noktada bu indirim 2025’in ilk çeyreğine ötelenmek isteniyor.” ifadelerini kullandı.

ABD'de enflasyon artarken Türkiye'de dolar neden değer kazanmayı  sürdürüyor? | Euronews

DOLAR KURU YERLERDE SÜRÜNECEK!

Dolar kurunun neden yerlerde sürüneceğini açıklayan Prof. Dr. Necmettin Batırel, “Yüksek faiz ekonomiyi kilitlediği gibi enflasyonun düşmesini de engelliyor. Dolarda ve faizde normalin üzerinde bir hareket var. Basit anlatımıyla, bir “panik havası” ortaya çıktı. Halbuki doların artması değil tam tersi gevşemesi gereken bir dönemdeyiz. Niye?

Cari açıkta büyük daralma başladı. 2023 Ocak ayında 10.4 milyar dolar olan cari açık 2024’ün aynı ayında 2.5 milyar dolara düştü. Yıllık cari açık 45.4 milyar dolardan 37.5 milyar dolara geriledi. İhracatta rekor kırılıyor. Türkiye’nin kredi notu arttı. 5 yıllık risk primi 306’ya indi. Dövizin yükseleceğini hangi prof. (!) hangi uzman (!) söylerse söylesin, inanmayın. Yalanlarla halkı kandırarak, ekonomik dengeyi bozmak, yerel seçimlerde hükümet zora sokulmak, isteniyor.

Dolar kuru zirvesini yeniledi - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet  Finans Haber

Nitekim bakın Merkez Bankasının 130 milyar doları var. Gerekirse, piyasaya müdahale eder. Yani kurlarda hayal edilen artış olmayacak. Vatanını seven döviz almaz satar, çünkü hükümet seçimden tarihi zaferle çıkacak. Nisan'dan itibaren yurt dışından dolar yağacak, kurlar yerlerde sürünecek,10 TL birden düşecek, yüzüne bakan olmayacak. Alanlar büyük zarar edecek. Büyük sözü dinleyin.” şeklinde konuştu.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 34 Gün Önce
hikaye bunlar dolar altın uçacak bozduranlar perişan olacak
Ziyaretçi 35 Gün Önce
Hadi yükselirse ne olacak o zaman