Naci Görür'den son dakika: Deprem beklenen 18 şehri açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Naci Görür'den son dakika: Deprem beklenen 18 şehri açıkladı

Son dakika haberi: Depremin üzerinden 1 sene geçerken uzmanlar, 18 ilde deprem tehlikesi olduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Bilim ve Teknoloji 6 Şubat 2024 10:18 3
Naci Görür'den son dakika: Deprem beklenen 18 şehri açıkladı

Depremin üzerinden tam 1 yıl geçti ama acısı hala içimizde. Uzmanlar, 18 ilde deprem bekliyor.

Geçen sene bugün saat 4.17'de ve gündüz saatlerinde iki büyük deprem meydana geldi. Yaşanan deprem felaketinde 50 binden fazla canımızı kaybettik. Geçen gün İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada depremde hayatını kaybeden kişi sayısını şu şekilde paylaştı: "Ağır yıkımlara neden olan bu depremlerde 53 bin 537 canımızı yitirdik, 107 bin 213 vatandaşımız da yaralandı”

Depremler canımızdan can alırken hala deprem tehklikesi olan iller var. Uzmanlar yaptığı son dakika açıklamasında deprem tehlikesi olan 18 şehri sıraladı ve birçok ilin altından geçen, deprem üretme potansiyeli olan fay hatları olduğunu söyledi.

Naci Görür 3 Şubat tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden depremler ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu ve şunları söyledi:

"Yarbaşı-Düziçi/Osmaniye’de 4,2 deprem oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay Zonunda. Bu zonun Çelikhan-Erkenek-Maraş kesiminden endişe ediyoruz. Bu kesimi NE ucundan 2020 Elazığ depremi yükledi. Bu deprem de küçük de olsa SW ucundan zorladı. Bu uçta son deprem 1998 Adana Depremi"

DEPREMDE RİSKLİ 18 İL

"Depremi geliyorum diyor" diyerek açıklamasını sürdüren Görür, bölgede kırılmamış kimi fayların görece küçük depremler üreteceğini söyledi. Sarsıntılar için bir yıllık süre veren Görür, Adıyaman Hakkari hattını işaret etti ve "6 Şubat depremi ile Arap Levhası kuzeye doğru itilmiş olabilir. Bu itilme Adıyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova Levha sınırında (Bitlis-Zagros Süturu) sıkışma sonucu depremlere neden olabilir" dedi.

6 Şubat benzeri bir depremin meydana gelebileceği 18 şehri sıralayan Naci Görür, illeri şu şekilde sıraladı:

Eskişehir,

Denizli,

Muğla,

Erzincan,

Kayseri,

Tokat,

Kahramanmaraş,

Hatay,

Kocaeli,

Osmaniye,

Bingöl,

Konya,

Erzurum,

Aydın,

Balıkesir,

Burdur,

Manisa,

Hakkari.

3 İSİM 1 İLDE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYOR

Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Okan Tüysüz ve Prof. Dr. Doğan Perinçek isimlerinin ortak şekilde işaret ettiği bir il var. Hakkari. Bu isimler Hakkari'de 7 büyüklüğünde deprem beklediklerini söyledi ve bu ilde kentsel dönüşüm önceliği çağrısında bulundu.

Kaynak: Finans7

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 21 Gün Önce
İstanbul diye bas bas bağırıyorlar hocamız İstanbulu liseye almamış. deprem in olacağı il neresi mi afyoooooooon..Allah korusun Allah göstermesin ama Afyon sallantida
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Gene Kahramanmaraş yazmışsınız hocam saten zor bela alıştık eve gene mi bekliyorsunuz maraşda deprem olacak diye
Ziyaretçi 21 Gün Önce
milleti korkutup durma artık