Naci Görür'den son dakika: 2 bölgede deprem bekleniyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Naci Görür'den son dakika: 2 bölgede deprem bekleniyor

Naci Görür'den bir son dakika açıklaması geldi. Görür yaptığı açıklamada 2 bölgeye deprem uyarısı yaptı.

Bilim ve Teknoloji 29 Ocak 2024 0
Naci Görür'den son dakika: 2 bölgede deprem bekleniyor

Son dakika: Naci Görür'den iki bölgeye deprem uyarısı.

Halk Tv ekranlarına konuk olan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür burada dikkat çeken ifadeler kullandı. Görür yaptığı açıklamada Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki risklere dikkatleri çekti.

Özellikle Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari gibi illerin Doğu Anadolu Fay'ına çok yakın olduğunu ve bölgedeki tehlikenin daha da arttığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki deprem riskinin iki ana kaynaktan kaynaklandığını söyleyerek açıklamasına başlayan Görür, bunların Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis Zagros bindirme kuşağı olduğunu söyledi.

6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde Arap Levhası'nın kuzeye doğru gittiğini söyleyen Görür, bu hareketin Doğu Anadolu'yu sıkıştırdığını ve DAF ile Ölüdeniz Fayı'nın bu süreçte etkili olduğunu söyledi.

Adıyaman, Hakkari ve Diyarbakır'ın Doğu Anadolu Fayı (DAF) ve bindirme kuşağına çok yakın olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Görür, burada ciddi bir tehlike olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde depreme dirençli kentlerin oluşturulması gerektiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Görür, deprem dirençli kentlerin bir anayasa konusu olması gerektiğini söyledi. 

Naci Görür, deprem üzerine bilimsel çalışmalarn dikkate alınması ve depreme dayanıklı kentlerin çok acil şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

2 İLDE BÜYÜK RİSK VAR

Biraz daha yukarı bölgelerde de ciddi risk olduğunu söyleyen Naci Görür, "Ben belki de ilk kez söyleyeceğim burada. Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli'den kimse bahsetmiyor ama tehdit altında. Erzincan-Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790'larde deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme potansiyeli var. Günümüze yaklaşırsınız. Özellikle Pülümür'ün olduğu yer. Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7.4'e kadar çıkabilir. Tunceli'ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli'nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır. Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA'yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur" dedi.

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç