Naci Görür'den kritik deprem uyarısı: Kayseri'de deprem bekleniyor mu?

Naci Görür'den kritik deprem uyarısı: Kayseri'de deprem bekleniyor mu?

Son dakika: Naci Görür Kayseri'de meydana gelen peş peşe depremlerin ardından açıklamalarda bulundu.

Haberler 1 Mart 2023 09:01 0
Naci Görür'den kritik deprem uyarısı: Kayseri'de deprem bekleniyor mu?

Son dakika: Naci Görür Kayseri'de meydana gelen peş peşe depremlerin ardından açıklamalarda bulundu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illerden biri olan Kayseri'de dün akşam peş peşe meydana gelen 5 deprem endişeye neden oldu. Peki Kayseri de büyük bir deprem bekleniyor mu? Konuya ilişkin son dakika açıklaması yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür'den geldi. İşte son dakika haberinin detayları...

Kahramanmaraş ve Hatay'da yaşanan büyük depremler için önceden uyaran ünlü Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ORTA ANADOLU'NUN EN BÜYÜK FAY HATTI KAYSERİ'DEN GEÇİYOR

Naci Görür Kayseri'de meydana gelen deprem ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

"Kayseri'den geçen Ecemiş fay zonu mevcuttur. Volkanların bulunduğu yerlerden geçmektedir. Zaten volkanların nedeni de bu fay zonudur. Niğde tarafına kadar iner ordan Adana ve Mersin tarafına kadar gitmektedir. Aslında bayağı büyük bir fay zonudur.

Bu fay zonu Kuzey Anadolu Fay hattında birleşir. Kuzey Anadolu Fay hattından ayrılmıştır. Anadolu'nun parçalanması sonucu meydana gelmiş. Öyle çok aktif tehlikeli sık sık uzun zamandır büyük depremler üreten bir fay zonu gibi gözükmemektedir."

Bu sebeple sıklıkla depremler yaşansa bile büyük depremlerin yaşanacağı düşünülmüyor.

BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İKİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

Tekirdağ, İstanbul (1. ve 2. bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Antalya, Samsun, Kars, Erzurum, Batman, Ardahan, Iğdır, Adana, Diyarbakır, Malatya, Eskişehir, Kütahya, Uşak, Ağrı, Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu'yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

EN AZ RİSKLİ DEPREM BÖLGESİNDE OLAN İLLER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman'dır.

Yorumlar (0)

Seç