Naci Görür'den İstanbul depremi uyarısı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Naci Görür'den İstanbul depremi uyarısı

Prof. Dr. Naci Görür, 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde Marmara Denizi bölgesinde olası bir depremi değerlendirdi ve dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Haberler 16 Ağu 2023 20:21 2
Naci Görür'den İstanbul depremi uyarısı

Son dakika: Naci Görür'den olası İstanbul depremi için kritik uyarı.

Prof.Dr. Naci Görür'den bir son dakika açıklaması geldi. 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde, İstanbul’da olası bir depremi değerlendiren Görür, önemli ve dikkat çekici uyarılarda bulundu.

DEPREM PERİYODUNUN SONLARINA GELİNDİ

Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamalarda, Marmara Denizi bölgesindeki deprem riskinin ciddi olduğunu vurgulayarak, özellikle 7 ve üzeri büyüklükte bir depremin yüzde 64 olasılıkla gerçekleşebileceğini belirtti. 2004 yılında ABD'li jeofizikçi Tom Parsons'un yaptığı çalışmayı hatırlatan Görür, bu çalışmanın sonuçlarının büyük ölçüde kabul gördüğünü söyledi. Görür, Türkiye'nin deprem periyodunun sonlarına geldiğini ve stres birikiminin arttığını ifade etti.

İstanbul'un depreme hazırlıklı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Görür, olası bir depremde hastaneler, itfaiye gibi temel hizmetlerin nasıl işleyeceğinin belirsiz olduğunu ifade etti. Şehir içi ulaşımın zorluğuna dikkat çeken Görür, İstanbul'un kaosa sürüklenebileceğini ve insanların büyük sıkıntılar yaşayabileceğini dile getirdi. Görür, İstanbul'un kendi kendine yardım edemeyeceğini, dışarıdan yardım ve destek alması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Görür, yerel seçimlerde depreme hazırlık konusunu gündeme getireceğini belirterek, devletin afet yönetimi projelerini siyasi şovlardan uzak bir şekilde ve devlet projesi olarak yürütmesi gerektiğini söyledi. Deprem kültürünün geliştirilmesi ve depreme dirençli kentlerin inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Görür, geleceğimizin tehlikede olduğunu ve millet olarak sorunlara sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Bence artık gerçekten uyarıları dikkate alma zamanı biz korkarak yaşamak istemiyoruz her canlı ölümü tadacaktır ama ne demiş tedbir sizden takdir ALLAH, TAM
Ziyaretçi 10 Ay Önce
Umarım ölürüm