Naci Görür il il uyardı: Bu illerde deprem beklenebilir

Naci Görür il il uyardı: Bu illerde deprem beklenebilir

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür Erzincan, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas için uyarıda bulundu.

Haberler 7 Mart 2023 19:02 0
Naci Görür il il uyardı: Bu illerde deprem beklenebilir

Son dakika: Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür Erzincan, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas için uyarıda bulundu.

Naci Görür, Kayseri’nin Saraycık ve İncesu ilçelerinde peş peşe meydana gelen 4.9 ve 4.2 büyüklüğündeki depremlere ilişkin bir son dakika açıklamasında bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Görür deprem uyarısında bulundu.

Görür'ün twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle;

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

'Stres Alanı Değişimlerine Neden Oldu'

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle. Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla.”

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)

Seç