Naci Görür, deprem beklemediği bölgeyi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Naci Görür, deprem beklemediği bölgeyi açıkladı

Naci Görür'den son dakika açıklaması geldi. Görür yaptığı açıklamada deprem beklemediği bölgeyi duyurdu.

Bilim ve Teknoloji 10 Mart 2024 0
Naci Görür, deprem beklemediği bölgeyi açıkladı

Naci Görür, nerede deprem beklemediğini açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür bir son dakika açıklamasında bulundu. Görür yaptığı açıklamada olası İstanbul depremine ilişkin önemli uyarılarda bulunurken Görür, buna dikkatleri çekti ve deprem beklemediği yeri açıkladı.

Tele1 canlı yayınına katılan Görür, Bursa ve Çanakkale'de meydana gelen depremlere değinerek, "Bu tür küçük depremlerin olması bize genelde Marmara Bölgesi’nin bir gerilim altında olduğunu işaret edebilir. Biz büyük depremi Marmara Denizi’nin içerisinde Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolu üzerinde bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"BURADA ÖNEMLİ MİKTARDA ENERJİ BİRİKTİ"

Enerji biriken fay hattı ile ilgili değerlendirmede bulunan Görür, "Yani 160 kilometre uzunluğundaki fay sisteminin içerisinde Adapazarı Körfezi’nden başlayıp Tekirdağ'a kadar giden alan içerisinde bekliyoruz. Burada önemli miktarda enerji birikiminin olduğunu düşünüyoruz. Ve bu enerji birikimi ister istemez bütün bölgeyi kimi zamanlarda enerjiden dolayı haber ediyor. Bir anlamda bölgede bir enerji yüklenmesinin belirtileri olarak ufak depremler de görülebiliyor" dedi.

7.2 - 7.5 DEPREM

Marmara'da beklenen deprem ile ilgili konuşan Görür, "Marmara Denizi'nin güney kısmında kuzey anadolu fayının güney kolu var, bu kol kuzeydeki deprem beklediğimiz kol kadar enerji biriktirmiyor, uzun zamanda bu kol büyük deprem üretiyor. Dolayısıyla yakında biz Marmara Denizi'nin güneyinde bir deprem beklemiyoruz ama kuzey kolda beklediğimiz depremin Marmara Denizi’nin güneyini de etkileyeceğini düşünüyoruz. Onun için tüm bölge olarak hazırlıklarımızın devam etmesi gerekir" dedi ve deprem büyüklüğü beklentisini şu şekilde açıkladı:

"İstanbul’da hep diyoruz minimum 7.2, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolu üzerinde. Özellikle Adalar Fayı ile Kumburgaz Fayı’nın kırılması ile bu boyuta ulaşacağını düşünüyoruz"

DEPREM BEKLEMEDİĞİ YERİ AÇIKLADI

Görür sözlerinin devamında enerjisini atan fay hattına değindi ve deprem beklemediği bölgeyi şu şekilde aktardı:

"Tekirdağ Fayı’nın ise daha önce kırıldığını hesap ederek bu fayın deprem oluşturmayacağını tahmin ediyoruz. Yani Silivri açıkları ile Tekirdağ açıkları arasındaki kesimde bir depremin olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü bu kesimde en son deprem 1912 yılında Şarköy depremi oldu ve bu kol enerjisini yitirdi.

Ama Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasındaki Kumburgaz Fay Kolu’nda ve Adalar’ın güneyinde bulunan fay kolunda kilitlenmenin olduğunu, enerji birikiminin olduğunu ve dolayısıyla ikisinin ayrı ayrı ya da birlikte kırılarak Marmara Bölgesi’nde 7.2 ile 7.5 arasında depremler üreteceğini düşünüyoruz"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç