Muğla'daki Doktor-hasta cinsel istismar olayında dava tersine döndü
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Muğla'daki Doktor-hasta cinsel istismar olayında dava tersine döndü

Muğla'daki cinsel istismar olayında bir son dakika haberi geldi. Yeni delillerle birlikte doktor serbest kaldı kadın hakkında soruşturma açıldı.

Sağlık 8 Ağu 2023 07:48 0
Muğla'daki Doktor-hasta cinsel istismar olayında dava tersine döndü

Skandal olay: Muğla Menteşe'de yaşanan cinsel istismar skandalında olay tersine döndü.

Muğla'nın MEteşe İlçesi'nde geçen gün bir doktor, hastasının cinsel bölgesine eldiven olmadan dokunduğu iddiası ile tutuklanmıştı. Hakkında tutuklama kararı verilen doktor tahliye edildi ve genç kız hakkında iftira suçlaması ile dava açıldı.

E.S. adlı bir kadın, Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Ufuk S.'nin muayene sırasında cinsel istismarda bulunduğunu iddia ederek şikayetçi oldu.

Emniyette ifadesinde kadın şunları söyledi: "Halsizlik ve nefes darlığı şikayetiyle Muğla Eğitim-Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Bölümü'ne gittim. Muayene odasında doktor, eldivensiz şekilde göğsüme dokundu. İç çamaşırımı çıkarmamı istedi. Tepkisiz kalıp, çıkarmayınca kendisi çıkardı. Rahatsız edici şekilde sorular sordu. 'Muayene edeceğim' diyerek cinsel bölgeme eldivensiz şekilde dokundu. Çalıştığım kuaföre müşteri olarak gelen aynı hastanede görevli doktor Hülya K.'ya konuyu anlattım. 'Sana bu şekilde muayene yapamaz, polise git şikayetçi ol, zaten daha önce de hakkında bu tür şeyler duymuştum' demesi üzerine şikayetçi oldum"

Bu ifade sonrası Doktor Ufuk S. hakkında gözaltı kararı verildi ve emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınarak emniyete getirildi.

Emniyette ifadesinde doktor, hastanede 6 yıldır çalıştığını söyleyerek, "Yaklaşık 1 yıldır da uzman çocuk doktoru olarak görev yapıyorum. Görev yaptığım hastanede çalışma saatleri değişkenlik gösteriyor. Bazen poliklinik bazen de nöbetçi hekim olarak görev yapıyorum. Hakkımda suç duyurusunda bulunan E.Ç.'yi tanımam ve bilmem. İfadesinde belirtmiş olduğu 4 Temmuz'da çocuk polikliniğinde hizmet vermekteydim. Olay gününü kısmen hatırlıyorum. Çocuğu görsem şu anda hatırlamam. Olay günü odaya tek başına girdi. Yakını olup, olmadığını sordum. Dışarıda yakınının olduğunu söyledi. Ancak yakınını çağırmak istemedi. Kendisine şikayetini sorduğumda solunum sıkıntısı olduğunu, nefes almakta zorlandığını ifade etti. Rutin yaptığım şekilde muayene kısmına geçmesini söyledim. Kısa süre sonra hastanın yanına geçtim. Solunum sıkıntısı olduğu için kalbini dinlemek istedim. Bundan dolayı steteskop ile giysisini açmadan kalbini dinleyip, boğazına baktım. Batın muayenesini yapmak için uzanmasını istedim. Hastanın çamaşırını ya da giysisini çıkarmasını istemedim, kendim de çıkarmadım" ifadelerini kullandı.

Doktor ifadesinin devamında, "Steteskop ve elle hastanın bağırsak seslerini ve karnını kontrol ettim. Kesinlikle kasık bölgesine müdahalede bulunmadım. Elimde eldiven bulunmuyordu. Çocuklar genelde eldivenden ve önlükten korkuyor. Bunun önüne geçmek için önlük ve eldiven kullanmıyorum. Kendisine herhangi bir cinsel birlikteliği olup olmadığını sordum. Nedeni de eğer böyle bir durum varsa; teşhisin ve tedavinin bu yönde olacağını düşünmemdi. Hastaya başka bir soru yöneltmedim. Kendisine anksiyete bozukluğu, zatürre, kansızlık ya da vitamin eksikliği olabileceğini söyledim. Kan tahlili ve akciğer filmi çektirmesini istedim. İşlemlerin tamamı çok kısa sürdü. Muayene sonlandı ve hasta dışarıya çıktı. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

"DAHA ÖNCE ASİSTANIYDIM"

Genç kadının konuştuğu doktor hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Ufuk S., "Hasta istediği zaman dışarıya çıkabilir ya da yakını içeriye girebilir. Meslek hayatım boyunca hiçbir zaman böyle bir olay ile karşılaşmadım. Adli ve idari soruşturma geçirmedim. Hakkımda beyanda bulunan Dr. Hülya K., geçmiş dönemde hocalığımı yapan bir doktordur. Zamanında kendisinin asistanı olarak çalıştım. Bu dönem içerisinde zaman zaman ters düştüğümüz ve idari olarak birbirimiz hakkında suçlamalarda bulunduğum bir doktordur. Doktor Hülya'nın beyanlarını kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.

DAVADA İŞLER TERSİNE DÖNDÜ

Hakkında tutuklama kararı verilen doktor, delil durumu nedeniyle tahliye edilirken genç kadın hakkında iftira suçundan dava açıldı.

Finans7.com | Muğla

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç