Muğla'da 36 Bin Ağaç Kesilecek! Bakanlık Almanlara Onay Verdi!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Muğla'da 36 Bin Ağaç Kesilecek! Bakanlık Almanlara Onay Verdi!

Muğla'da bir alman şirketinin projesi nedeniyle 36 bin ağaç kesilecek! Bakanlık onay verdi! İşte haberin detayları...

Yaşam 18 Haz 2024 14:36 0
Muğla'da 36 Bin Ağaç Kesilecek! Bakanlık Almanlara Onay Verdi!

Muğla'da 36 Bin ağaç kesilecek! Nefesimiz kesiliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayıyla Muğla'da Alman şirketin gerçekleştirmeyi planladığı yenilenebilir enerji projeleri, bölgedeki ağaç kesimleriyle ilgili ciddi endişeleri beraberinde getiriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alman şirketin Muğla'da gerçekleştirmek istediği yenilenebilir enerji projelerinden ikisine onay verdi ve diğer ikisi için onay süreci devam ediyor. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle en az 36,214 ağaç kesilmesi planlanıyor. Rüzgar enerjisi türbinleri Muğla'nın Milas, Köyceğiz, Ula ve Bodrum ilçelerinde ormanlık alanlara kurulacak, bu alanlar Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda belirlenmiş durumda.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Karşı Çıktı!

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin buna karşı çıkmasına rağmen, bölgenin ekolojik önemini vurgulayan projeler ilerliyor. Özellikle Köyceğiz ve Ula'daki Gaia RES projesi, Sandras Dağı Önemli Doğa Alanı içinde 75 hektarlık alanda 12,470 ağacın kesilmesine neden olacak şekilde planlanmış durumda. Benzer şekilde, Bodrum ve Milas'taki Artuna RES projesi de 85 hektarlık alanda ve 12,589 ağacın kesilmesiyle gerçekleşecek.

Bu gelişmeler, bölgedeki endemik türler ve doğal yaşam alanları üzerindeki çevresel etkileriyle ilgili endişeleri artırıyor. Özellikle Bafa Gölü Tabiat Parkı çevresindeki koruma altındaki doğa alanlarına ve iklim değişikliğiyle mücadeledeki rolüne dikkat çekiliyor. Türkiye'de enerji geliştirme çabaları ile koruma çabaları arasındaki gerilimler de bu durumu daha da karmaşık hale getiriyor.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç