MTA güncellenen diri fay haritasını yayınladı: İşte fay hattı geçen şehirler
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

MTA güncellenen diri fay haritasını yayınladı: İşte fay hattı geçen şehirler

MTA bir son dakika açıklamasında bulundu ve en fala deprem riski olan illeri tek tek açıkladı. İşte fay hattı geçen şehirler.

Haberler 16 Mart 2024 6
MTA güncellenen diri fay haritasını yayınladı: İşte fay hattı geçen şehirler

MTA, Türkiye'nin diri fay haritasını yayımladı.İşte fay hattı geçen şehirler.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA); tarafından yayınlanan son dakika açıklamasında Türkiye'nin diri fay hattına yer verildi. Açıklamaya göre Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor.

Türkiye'de en şiddetli depremlerden birinin Marmara Denizi'nde olması bekleniyor. Uzmanlar, Marmara Denizi'nde 7,2 ila 7,6 arası büyüklükte deprem beklediklerini ve bunun İstanbul'u da ağır şekilde etkileyebileceğini belirtiyorlar.

MTA diri fay hatları haritasına göre en uzun diri fay Kuzey Anadolu hattında bulunuyor. İstanbul ve Ankara'da diri fay bulunmazken yakınlarında bulunan diri fay hatları bu illerde de risk teşkil ediyor.

MTA'NIN GÜNCELLENMİŞ HARİTASINA GÖRE EN RİSKLİ DEPREM BÖLGELERİ

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.

HARİTAYA GÖRE İKİNCİ DERECEDE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı, Çorum.

DEPREM RİSKİNİN EN AZ OLDUĞU DÖRDÜNCÜ VE BEŞİNCİ GRUPTA YER ALAN İLLER

Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Sinop, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman.

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Allah'ın dediği olur,adam depremde ölmedi,depremden kaçıp köyüne giderken trafik kazasında öldü.yaşadığın şehir önemli değil, ömür bittimi gerisi bahane,Dua edelim Allah herkese imanlı acısız ölüm nasip eylesin,imanın yoksa yatağında dehşet içinde can verirsin.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Gaziantep nerede en büyük depremin merkeziydi. Zaten hep böyle dedikleri için deprem anında şoka girdik.
Ziyaretçi 3 Ay Önce
orduda öyle
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Kayseri İl değil mi neden yok
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Yozgat burdada unutulmuş.