Motosiklet Kullanabilen Ehliyet Sınıfları Değişiyor

Motosiklet Kullanabilen Ehliyet Sınıfları Değişiyor

Motosiklet kullanabilen ehliyet sınıflarına düzenleme için çalışmalar başladı.

Son Dakika 19 Eylül 2022 21:07 7
Motosiklet Kullanabilen Ehliyet Sınıfları Değişiyor

Motosikletlerde ehliyet sınıfı değişmesi için açıklama yapıldı.

Trafikte motosiklet kullanımının yaygınlaşması ve motosiklet sektörnün büyümesi için bir komisyon kuruldu. Kurulan komisyon ilk toplantısını yaptı. Yapılan toplantıya baktığımızda önemli bir konunun görüşüldüğü öğrenildi. Görüşmede motosikletlerin B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesi talep edildi. Geçen hafta düzenlenen Çalıştay'a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve sektör temsilcileri katıldı. Çalıştay'da bu konuda önümüzdeki günlerde çalışma yapılacağı açıklandı.

Motosiklet sektörü ile ilgili sorunların görüşülmesi ve çözüm bulunması adına yeni fikirler bulunması, değerlendirmeler yapılması için Motosiklet Endüstri Derneği öncülüğünde komisyon kuruldu ve motosiklet sektörü nasıl büyür nasıl gelişir? konuları gündeme alındı. Motosikletin endüstrileşmesi için çalışmaların yapılması, yerli üretimde adım atılması ve pazarın büyütülmesi konuları görüşüldü.

Bu çalışmalar kapsamında Avrupa ülkelerinde uygulanan B sınıfı ehliyetle 125 CC'ye kadar olan motosikletleri kullanma izninin Türkiye'de hayata geçirilmesi için çalışmaların yapılacağı öğrenildi. 

Söz konusu komisyonun düzenlediği çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile sektörün önde gelen siimleri katıldı.

Sizce bu değişiklik yapılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından bu konudaki düşünce ve taleplerinizi yazın.

MOTOSİKLET KULLANAN EHLİYET SINIFLARI

A1 motosiklet ehliyeti alma yaşı 16 ve 125cc-11 kw/14 hp geçmeyen motosiklet kullanabilir.A1 motosiklet ehliyeti M motorlu bisiklet(Moped)ehliyetini kapsamaktadır.Ekim 2006 doğumlu olanlar 2022 yılı Ekim ayı itibariyla A1 motosiklet ehliyeti alabilir.

A2 motosiklet ehliyeti alma yaşı 18 ve motor gücü 12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp arası olan tüm motosikletleri kullanabilir.A2 motosiklet ehliyeti , M motorlu bisiklet(Moped)ehliyetini ve A1 sınıfı motosiklet ehliyetini kapsamaktadır.Ekim 2004 doğumlu olanlar 2022 yılı Ekim ayı itibariyla A2 motosiklet ehliyeti alabilir.

A motosiklet ehliyeti alma yaşı 20 ve bu yaşta A sınıfı ehliyet alabilmek için en az 2 yıllık A2 ehliyet istenmektedir.Motor gücü 36 kw/48 hp üzeri tüm motosikletleri kullanabilir.24 yaş üstü direk A motosiklet ehliyeti alabilirA2 ehliyet şartı aranmaz

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (7)

Seç


Ziyaretçi 14 Gün Önce
125 cc kesinlikle b ehliyetle kullanılmalı
Ziyaretçi 14 Gün Önce
EVET Bencede yerinde karar B sınıfı ehliyetim var ve motorsiklete başlamak için scoter tarzı yani 125cc lik motorlarla başlamak isteyen biri olarak yerinde ve dogru bi karar
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Bence çok saçma B sınıfı ehliyet sürücüsu 50 CC dahi motor kullanmamalı sonuç olarak motorsiklet ayrı bir sekment aklın yolu bir nasıl bir insan 4 teker üzerindeyken 2 teker üzerine hiçbir eğitim almadan geçebilir kazalar zaten tamamen eğitimsizlikten gerceklesmektedir bütün bu saçmalıklar zaten trafiği zorlaştırıyor birde çıkartmışlar elektrikli bisiklet kardeşim adam hayatında el arabası sürmemiş sen adama sonuç olarak bir taşıt kullandiriyorsun sağını solunu bilmeyen binlerce elektrikli bisiklet sürücüsü var adamlar kırmızı ışıkta dahi durmuyor öncelik bunların bir şekilde eğitime tabi tutulması gerekirken nelerin peşindesiniz lütfen biraz mantık
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Çok güzel olur
Ziyaretçi 15 Gün Önce
yanlış düşünüyorsun hocam motosiklet için sürücü kurslarında verilen eğitim zaten birşey değil ki 10 yıldan fazla büyük şehirde araç kullanıp trafik kurallarını ve adabını öğrenmiş ise yeterli oluyor