Motokurye olma şartları değişiyor: Artık herkes kurye olamayacak!i
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Motokurye olma şartları değişiyor: Artık herkes kurye olamayacak!i

Motokurye olmak isteyenleri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Yeni başvuru şartları geliyor. Artık herkes kurye olamayacak.

İş Dünyası 11 Ara 2023 0
Motokurye olma şartları değişiyor: Artık herkes kurye olamayacak!i

Motokurye olma şartları değişiyor.

Son dönemlerde yaşadıkları mağduriyetlerle sıkça gündeme gelen motokuryelere düzenleme geleceği açıklanmıştı. Konu ile ilgili detaylar belli oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı son dakika açıklamasında bir yönetmelik üzerinde çalıştıklarını ve söz konusu değişiklik ile birlikte motokuryeler için önemli düzenlemeler getireceklerini söyledi.

Söz konusu düzenlemede teslim sürelerinin düzenleneceğini ve eskiden olduğu gibi 30 dakikada teslim garantisi gibi süreler artık verilmeyecek. Bakan Uraloğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Düzenlemeden sonra, kurye işletmecileri, teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacak. Kuryeler gönderinin 'makul bir sürede' teslimi sağlayacak. Teslimi mümkün olmayan adresler için ise kurye gönderisi kabul edilemeyecek. Bu sayede kuryeler gönderileri yetiştirmek için hızlı gitmek zorunda kalmayacak ve motokuryelerin yaşadığı kazalar azalacak. Vatandaşların da bu konudaki beklentileri değişmiş olacak" ifadelerini kullandı.

HERKES MOTOKURYELİK YAPAMAYACAK

Bakan açıklamasının devamında sektörde kullanılan araçların yaşlarına sınırlama getirileceğini, eski model motorlarla kuryelik yapılmayacağını söyledi. Düzenlemeye göre kuryelerin yetki belgesi alması gerekecek diyen Bakan Uraloğlu, sadece yetkin kişilerin, bu mesleği yapabilecek kişilerin kuryelik yapacağını, yetkin olmayanların bu düzenleme ile kuryelik yapamayacağını söyledi ve "Böylece daha kaliteli hizmet verilecek. Ayrıca, kullanılan taşıtlar Bakanlığa bildirilecek ve kayıt dışılığın önüne geçmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

BAZI SUÇLARDAN HÜKÜMLÜ OLANLAR KURYE OLAMAYACAK

Bakan açıklamasında birtakım suçları işleyenlerin kuryelik yapmasının da önüne geçileceğini söyledi. Ancak hangi suçlar olduğunu söylemedi.

ÜRÜNÜN BOYUTU VE KİLOSUNA SINIRLAMA

Kuryeler tek parçada en fazla 20 kilo ağırlığında ya da 100 desimetreküp hacminde ürün taşıyabilecek.

YAŞ ŞARTI GETİRİLECEK

Kuryelerin kullandığı motosiklet ya da mopedlerin muayene ve sigortalarının düzenli şekilde yapılmasının zorunlu olacağı bildirilirken şehir içi ya da komşu iller için P1, tüm illerde faaliyet gösterecekler için P2 yetki belgesi istenecek.

Motosiklet ve mopedler 10 yaşından, asgari kapasiteyi sağlayacak kamyonet ve otomobiller ise 20 yaşından büyük olmayacak.

Koruyucu ekipmanlar zorunlu olacak ve ekipmanların üzerinde KURYE yazacak.

Düzenlemenin yeni yılda gelmesi ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç