Morgan Stanley, TCMB faiz beklentisini açıkladı: Vites küçültülecek

Morgan Stanley, TCMB faiz beklentisini açıkladı: Vites küçültülecek

Morgan Stanley tarafından yayınlanan değerlendirme raporunda TCMB'nin faiz artırımlarında vites küçülteceğine yer verildi.

Ekonomi 21 Kasım 2023 0
Morgan Stanley, TCMB faiz beklentisini açıkladı: Vites küçültülecek

Merkez Bankası faizleri ne yapacak? Son dakika açıklaması geldi.

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan Morgan Stanley bir son dakika açıklamasında bulundu. Morgan Stanley CEEMEA Ekonomisti Hande Küçük tarafından hazırlanan nota baktığımızda Merkez Bankası'nın faiz artırımına devam edeceği ancak vites küçülteceği bildirildi.

Seçim sonrası her ay faiz artırımı yapan Merkez Bankası, 5 ayın sonunda faizleri yüzde 8.5 seviyesinden yüzde 35 seviyesine kadar çıkardı.

Morgan Stanley CEEMEA Ekonomisti Hande Küçük'ün imzası ile yayınlanan nota baktığımızda, Merkez Bankası'nın son para politikası kurulu toplantısının ardından gelen açıklama ve Hafize Gaye Erkan'ın enflasyon raporu sunumundaki sözlerine göre yeni bir faiz artırımının geleceği yönünde yorumlandı.

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma döngüsünde yavaş bir tempoya geçebileceği yönünde bir yönlendirme olmasa da banka, faiz artırımı temposunun azalacağını öngördü.

Parasal duruşun normalleşmesi ve şimdiye kadar alınan sıkılaşma kararlaırnın etkisinin gelecek aylarda görünür hale geleceği ve bu nedenle 250 baz puanlık bir faiz artışı beklendiği bildirildi.

Söz konusu nota baktığımızda şu değerlendirmelere yer verildiği görülüyor: "Büyümede ılımlı bir ayarlamaya yönelik politika tercihi ve parasal aktarımdaki gecikmeler göz önüne alındığında, TCMB'nin artış hızını azaltması ve birikimli sıkılaştırma adımlarının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkisini değerlendirmesi muhtemel"

FAİZ KARARI NE ZAMAN?

TCMB faiz kararı 23 Kasım 2032 Perşembe günü saat 14.00'da kamuoyuna açıklanacak.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;