Milyonlarca kişiye erken emeklilik meclise geliyor
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Milyonlarca kişiye erken emeklilik meclise geliyor

Son dakika haberi: Milyonlarca kişiye erken emeklilik yolu açılıyor. Yerel seçim sonrası düzenlemeler meclise geliyor.

Emekli Haberleri 17 Mart 2024 1
Milyonlarca kişiye erken emeklilik meclise geliyor

Milyonlarca kişiye erken emeklilik seçimden sonra meclise geliyor.

A Haber'in son dakika olarak aktardığı bilgiye göre seçimden sonra meclisin gündemine milyonlarca kişiye erken emeklilik gelecek.

Çalışma hayatına ilişkin birçok düzenlemeyi içeren düzenlemelerin, reformların gündeme geleceği bildirilirken düzenlemede son duruma ilişkin bilgiler de verildi. Peki kimler erken emekli olacak? Ev hanımlarına emekllilik düzenlemesi ne zaman gelecek? Bağkur 7200 prim gün ile emeklilikte son durum nedir?

AİLE KORUMA PAKETİ GELİYOR

TBMM'ye bu sene Aile Koruma Paketinin geleceği bildirildi. Söz konusu paket kapsamında çalışma imkanı olmayan ya da emeklilik için yeterli primi olmayan ev hanımlarına sigorta gelecek. Kadınlar, bu sistemde prim ödemelerinin 2/3'ü yapacak. Kalanı ise devlet tarafından karşılanacak ve prim ile yaş şartını dolduran kadınlar emekli olacak.

Kadınlara emeklilikte 5400 prim şartı olacak. Daha önce çalışması ve primi olan kadınlar daha rahat emekli olabilecek. Ayrıca ev hanımlarına yıpranma ve yaş indirimi de gelecek.

Anneler ve ev hanımları, ödedikleri prim sayısına göre her sene ek prim günü kazanacak ve 4 yıl prim ödeyen bir kadın, 5 yıl ödemiş gibi olacak.

BAĞKURLULARA 5 YIL KAZANÇ

Bunun yanı sıra esnaflara 9 bin gün değil 7200 prim günü ile emeklilik şansı gelecek. Düzenleme ile 2008 sonrası SSK lılarda 7200 olarak uygulanan emeklilik prim şartı Bağkurlulara da gelecek. İlk olarak bu düzenleme, basit usulde vergilendirilen esnaf odalarına kayıtlu küçük esnaf için geçerli olacak.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK VE BAĞKUR 7200 PRİM DÜZENLEMESİ NE ZAMAN?

Yerel seçimlerden sonra düzenleme meclise gelecek. Düzenleme geldiğinde bildirimle haberdar olmak için Finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 29 Gün Önce
seçimden önce olsun ki millet size inansın. Millet bu oyuna gelmez. staj ve çıraklık taşerona kadro kademeli emeklilik bunlar olmadan akparti ve mhp ye oy yok.sizin sözünüze güven kalmadı.