Meteoroloji'den deprem bölgesi ve çok sayıda il için sel uyarısı

Meteoroloji'den deprem bölgesi ve çok sayıda il için sel uyarısı

Son dakika: Meteoroloji Genel Müdürlüğü deprem bölgesi ve diğer illerde kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Haberler 18 Mart 2023 08:15 0
Meteoroloji'den deprem bölgesi ve çok sayıda il için sel uyarısı

Son dakika: Meteoroloji Genel Müdürlüğü deprem bölgesi ve diğer illerde kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yurt genelinde etkili olmaya devam eden sağanak yağışlar nedeniyle Meteoroloji'den vatandaşlara kritik uyarılar gelmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yapılan son açıklamada deprem bölgesi ve 70 ilde beklenen kuvvetli sağanak nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Yapılan değerlendirmelere göre yurt genelinin çok bulutlu ve (İzmir dışında) yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, güney kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların: Antalya, Isparta, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Deprem Bölgesi İçin Yeni Uyarı

Yapılan son değerlendirmelere göre; Sağanak ve gök gürültülü yağışların, etkisini artırarak deprem bölgesi genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Adıyaman il geneli ile Şanlıurfa’nın kuzey ve batısı, Kahramanmaraş’ın güney ve doğusu, Gaziantep’in kuzey ve doğusunda çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların, Kahramanmaraş’ın kuzey ve doğu, Adıyaman’ın kuzey, Malatya’nın güney ve batısının yükseklerinde 1500 m üzeri rakımlı yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Afet bölgesi için yeni bir uyarı geldi. Meteoroloji, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ'da beklenen 'çok kuvvetli yağışa karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı. Bölgede yakın zaman önce gerçekleşen şiddetli yağışlar sebebi ile toprağın doymuş olması, dere ve nehirlerin seviyelerinin yükselmiş olması ve beklenen yeni kuvvetli yağışlar dikkate alındığında sellere ve su baskınlarına, yer yer gök gürültülü sağanak yağışla birlikte yıldırım, dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve kar yağışlarının olduğu yerlerde buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yorumlar (0)

Seç