Metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor

Metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor

Son dakika haberi geldi: Gelen haberde metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmeleri tarihlerine yer verildi. İşte toplantı tarihi.

Çalışma Hayatı 17 Eylül 2023 15:24 0
Metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor

Son dakika haberi: Metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. İşe ilk talepler.

Metal iş koluna bağlı olarak çalışmakta olan 140 binden fazla işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin ilk tarihi belli oldu. Türk İş Konfederasyonu bünyeisndeki Türk Metal Sendikası sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile ilk görüşmenin 26 Eylül 2023 tarihinde apılacağına yer verildi.

Sendika konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında 2023 2025 toplu iş sözleşme müzakerelerinin 26 Eylül 2023 tarihinde yapılacağını söyleyerek, "Sendikamız ile MESS (Metal Sanayicileri Sendikası) arasında imzalanacak 2023-2025 grup toplu iş sözleşme müzakerelerinin ilki 26 Eylül 2023 Salı günü saat 10:30’da İstanbul MESS merkez bürosunda gerçekleşecektir" bilgisini kamuoyu ile ve üyeleri ile paylaştı.

SENDİKA İLK TALEPLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde en düşük saatlik ücretin 65 liraya kadar çıkarılması ve ilk 6 ay için zam oranının yüzde 80 seviyesinde olmasını istedi. Kıdem zammının ise yüzde 29.14 seviyesinde olması talep edildi.

Sendika'nın konu ile ilgili yaptığı açıklamaya baktığımızda sosyal hakların da eklenmesi ile birlikte toplamda yüzde 119.05'lik bir zam talep edildi. 2 seneyi kapsayan sözleşme teklifinde 2024 yılı ikinci 6 ayı için enflasyon farkı + yüzde 5, 2025 ilk 6 ayı için enflasyon farkı + yüzde 5 ve son 6 ay için de enflasyon farkı + yüzde 5'lik zam istendi.

Öte yandan resmi ve dini bayramlar ile arife günlerinde mesai yapan işçilerin yüzde 100 olarak ödenen zamlı yevmiyelerinin yüzde 200 olması gerektiği, 30 gün süresince devamsızlık yapmayan sendika üyesi işçilere 2 günlük devamlılık primi verilmesi istendi.

İLK TOPLANTIDA NE OLACAK?

İlk toplantıda taraflar, ilk taleplerini iletecek ve diğer toplantılar için gün belirlenecek. İlk toplantıdan maaş zammı için bir rakam beklenmiyor. Maaş zammı belli olduğunda haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7.com mobil uygulamasını ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç