Meşhur Ekonomist Doların 40 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Meşhur Ekonomist Doların 40 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Seçime sayılı günler kala doların yükselişi devam ediyor! Ünlü ekonomist de doların 40 TL olacağı tarihi açıkladı! İşte haberin detayları...

Döviz 12 Mart 2024 0
Meşhur Ekonomist Doların 40 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Dolar kurundaki ateş dönmek bilmiyor! 2024 yılı itibariyle yükselişine devam eden dolar\TL 30 TL bandını aşmış durumda. Dolardaki yükseliş ile birlikte birçok ürünün fiyatı hızla artarken vatandaşlar 'Dolar yükselecek mi, düşecek mi? Dolar 40 TL olacak mı?' sorularını araştırmaya başladı.

Elinde Türk Lirası olanlar dikkat! Investaz Araştırma ve Strateji Birim Müdürü Mehmet Bilal Bircan, dolar için rekor tahminini güncelledi. Yerel seçimler işaret eden Bircan, doların 40 TL olacağını ifade etti.

ELİNDE TÜRK LİRASI OLANLAR DİKKAT!

Son dönemde dolar kurunda yaşanan son dakika gelişmeleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilmekte. 12 Mart 2024 Salı günü itibariyle dolar kuru 32 TL'yi aşmış durumda. Dolar yükselecek mi, düşecek mi? Dolar alınır mı, satılır mı?' sorularını net yanıtlar veren Bilal Bircan, elinde Türk Lirası olanları uyardı. İşte dikkat çeken dolar açıklamaları;

"Altın ve döviz cephesinde FED tarafından gelecek faiz indirimleriyle, özellikle yılın ikinci yarısında ons altında yükselişlerin hızlanması bekleniyor.

ABD'de enflasyon artarken Türkiye'de dolar neden değer kazanmayı  sürdürüyor? | Euronews

Mevcut durumda FED yetkilileri faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda aşırı temkinli duruşunu sürdürmeye devam etse de, 2024 yılı için toplam da 75 baz puanlık üç faiz indirimi öngörülmekte.

Dolayısıyla böyle bir durumda ons altında 2.500 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceği tahmin ediliyor. Ons altındaki yükselişin yanı sıra dolar/TL kurunda da yılın devamında yükselişlerin devam edeceği beklentisiyle, gram altın için yıl sonunda 3 bin TL seviyelerinin üzeri gündeme gelebilir.

"O TARİHTE DOLAR 40 TL OLACAK"

Dolar/TL’de ise son dönemde yaşanan dalgalanma piyasaların yakın takibinde kalmaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz hafta içerisinde bankalar arası piyasa ile serbest piyasa kuru arasındaki makasın açılması odağı buraya çevirdi.

TCMB’den sıkı duruşun sürdürüleceği mesajlarının yanı sıra, şubat ayı enflasyonunun beklentileri aşması sonrasında gelen kredi sınırlaması ve kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesisi adımlarına ve seçim sonrasında faiz artış ihtimaline rağmen yıl sonu dolar/TL tahminlerinin 40 TL seviyelerinde yoğunlaştığı görülmekte.

Dolar Neden Yükseliyor? Uzmanlardan Dolar Yorumu! 40 TL'ye Çıkacağı İddia  Edildi

Seçim öncesinde tasarruflarını nasıl değerlendireceğini düşünen yatırımcıların bu etkenleri göz ardı etmemesi gerekir. Diğer yandan her yatırımcının risk algısı ve getiri beklentisi farklı olmakla birlikte, birikimlerini, görece dengeli bir portföyde değerlendirmek isteyen yatırımcılar yüzde 40 borsa, yüzde 35 altın ve yüzde 25 döviz olacak şekilde bir sepet oluşturabilirler."

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç