Mesai saatlerinde son dakika: Kamu ve özel sektörde çalışma saatleri düşüyor

Mesai saatlerinde son dakika: Kamu ve özel sektörde çalışma saatleri düşüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan kamu ve özel sektörde mesai saatlerinin düşürülmesi için çalışmaların başladığını söyledi.

Çalışma Hayatı 26 Mayıs 2023 00:51 91
Mesai saatlerinde son dakika: Kamu ve özel sektörde çalışma saatleri düşüyor

Son dakika: Kamu ve özel sektörde mesai saatlerinin azalması için çalışma başlatıldı.

Habertürk canlı yayınına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, burada dikkat çeken ifadeler kullandı. Asgari ücretten memur maaşlarına, emekli maaşlarından EYT'ye, taşeron işçilerden belediye şirket işçilerine kadar birçok konuda düzenlemeye değinen Bakan Bilgin, mesai saatlerine de değindi.

STAJ VE ÇIRAKLIK DÜZENLEMESİ

Bakan EYT'de staj ve çıraklık düzenlemesine değindi ve, "Stajyerlikte çıraklık okulları farklı. Sigortası ödenmişse sorun yok, o sayılıyor. Sağlık sigortası başka bir şey. Çırak okullarında mesleğe giriş, işe devamlılık gösteren iş ilişkisi ise onda reform yapılması lazım. Onun sisteme dahil edilmesi gerekir. Onunla ilgili çalışmayı bitirmedik. Çalışma bittiği zaman kamuoyuyla paylaşırım. Kısa süre içinde çalışma biter. SGK'ya yeni personel bakanlığın sitesinde aranan şartlar ilan edilecek" ifadelerini kullandı.

EYT'DE GECİKEN MAAŞLAR

EYT'lilerin geciken maaşları hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin, "EYT'de şu anda 1 milyonun çok üzerinde rakama çıktık. Bu ay sonuna biter diyordum. En fazla önümüzdeki ay biter. Hiçbir kayıp olmayacak" fifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET, MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI

Bakan açıklamasında asgari ücretin 500 dolar seviyesine çıkarılabileceğini söyledi. Memur maaşının en az 22 bin lira olacağını söyleyen Bakan, 7500 TL'nin üzerinde maaş alan emeklilere de zam geleceğini, bu zamların Temmuz ayında olacağını söyledi.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA DA MAAŞ ZAMMI

Kamu işçilerine yapılan maaş zammı ile asgari ücrete yapılacak zammın özel sektör maaş zamlarını etkileyeceğini söyleyen Bakan Bilgin, "Türkiye dolar üretemeyen bir ülke değil. İhracat yoluyla dolar üretiyor. Üretimini artırdıkça, sanayiye dayalı büyümesini yükselttikçe Türk ekonomisi kendi ihtiyacı olan doları üretebilecek bir ülkedir. Türkiye'nin petrolünü üretme imkanlarının arttığı, doğalgazını bularak devreye bağladığını dikkate aldığımızda ekonominin maliyet üzerindeki baskısının azalacağını söyleyebiliriz. Türkiye bütün ekonomik şartlar karşısında özellikle çalışanlarını koruyan sosyal politikalar uyguladı. Ekonomi büyüdü. Enflasyon karşısında emekçilerini koruyan ücret politikalarını uygulamaya soktu. Asgari ücret yukarıdaki ücretleri de belirleyen etkisi vardır. Yukarıdakiler fazla artmıyor. O yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucudur. Türkiye'nin takip ettiği politikalar büyüme, istihdam ve üretimi artırarak yürümesini sağlayan politikalardır. Konjonktürel sorunların aşılması öncelikli meseledir. Her ekonomik büyüme, ekonomik konjonktürel durum yeni sorunlar ortaya çıkarabilir. Sosyal devlet, sosyal politikalarla çalışanların, emeklilerin durumunu korumaktır. Son olarak 700 küsur bin kamu işçisi ile toplu sözleşme yaptık. Bu çok önemli bir şey. Bu sözleşme özel sektördeki işçilere de model olarak yansıyor" dedi.

MESAİ SAATLERİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

Kamu ve özel sektörde mesai saatleri için çalışma başlatıldığını, bazı sektörlerde mesai saatlerinin nasıl düşeceği konusuna değinen Bakan Bilgin, çalışma saatlerine ilişkin şunları söyledi:

"Ben onu daha önce söyledim. Ertesi gün çalışma gününü kaça düşürüyorsunuz? sorusu ile karşılaştım. İngiltere biliyorsunuz önce 6 saat sonra 5 saat pilot uygulamalar yaptı. İngiltere'de 5 saat ile ilgili çalışma neticelenmedi ama 6 saat neticelendi.

Türkiye'de bu konuda sektörel düzeyde farklılaştırarak bu çalışma sürelerindeki etkililiği ve verimliliği değerlendiren çalışmalar yapılması lazım. Ben buna acil ihtiyacımız olduğunu söyledim. Onun üzerine Çalışma Bakanı çalışma süreleri azalacak diye haberler çıktı. Ama bizim böyle bir hazırlığımız var. Bu çalışmayı yapalım. Hangi sektörlerde çalışma süreleri; Adam 8 saat çalışıyor ama verimliliği çok düşük. 5 saat çalışsa belki daha verimli olacak.

Bu konu ile ilgili hazırlığımız var. Ben OECD'de bir toplantıya katılmıştım. Hangi kadrolar ne zaman kaç saat çalışıyor tartışması vardı. Ben de demiştim: Türkiye'de 8 saat çalışma var ama dünyanın pekçok yerinde var. Avrupa'da biraz 7 saat uygulamaları var. Sektörel eksende bakmak lazım. Tüm sektörlerde emek verimliliği aynı değil.

İkincisi; Esnek çalışmaya geçildiği zamanlarda onun mutlaka sosyal güvenceye dayalı esnek çalışma olması lazım. Emeklilik ve sigortalılığı ortadan kaldıran bir düzenleme olmaması lazım"

Bakan açıklamasında mesai saatlerinin bazı sektörlerde düşmesi için çalışmaların yapılacağını söyledi. Sizce hangi sektörlerde çalışma saati düşmeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yeni mesai saatleri açıklandığında haberdar olmak için uygulamamızı aşağıdaki linklerden indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (91)

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
Calısma saatleri düşse ne olacak kontrol edebin mi var şuan 8 saat normalde 11 saat calıstırıp mesai gösteriyor onuda vermıyolar sız önce bunu kontrol edin bi
Ziyaretçi 9 Gün Önce
secim geldi tasorana kadro diyorsunuz bunu secimden önce düşünmeliydiniz bir gece ansızın kadro geldi diycektiniz önceki kadrolar gibi insanlari secim olmadan mutlu etcektiniz
Ziyaretçi 9 Gün Önce
Kesinlikle çalışma saatleri sağlık sektöründe özellikle bayanların en fazla 5-yada 6 saat olmalı
Ziyaretçi 9 Gün Önce
Vatan hainlerine ve düşmanla işbirliği yapanlara oy vermeyin. Yarın da sandıklara gidelim, kazandık deyip evde oturmayalım Reise oyumuzu atalım. İzmir'de inanın ev ev dolaşıyor CHP 'li zihniyeti bozuk işbirlikçiler. Reis için sandıklara gidelim. Vatanı bu işbirlikçilerin ellerine bırakmayalım. Unutmayın uhut savaşını ve okçular tepesini. Kazandık deyip rehavete girmeyelim. Vatan bu, şehit kanı var bu topraklarda hata yapmayalım,pkk işbirlikçisi CHP 'ye bırakmayalım.
Ziyaretçi 9 Gün Önce
Calisma saatleri düşmeli yoksa millet maafoluyur