Merkez Bankası'nın Verilerine Göre Enflasyon Farkı: İşte Memur, Emekli ve Asgari Ücrette Beklenen Zam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası'nın Verilerine Göre Enflasyon Farkı: İşte Memur, Emekli ve Asgari Ücrette Beklenen Zam

MERKEZ BANKASI'NIN YIL SONU ENFLASYON RAKAMLARINA GÖRE MEMUR , EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRET ZAMMI NETLEŞİYOR.

Ekonomi 28 Ekim 2022 11:54 30
Merkez Bankası'nın Verilerine Göre Enflasyon Farkı: İşte Memur, Emekli ve Asgari Ücrette Beklenen Zam

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisine göre maaş zammı ne kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada banka , sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 65.2 seviyesine çekti. Bu açıklamadan sonra memur, emekli ve asgari ücretli vatandaşlar, ne kadar maaş zammı alacaklarını araştırmaya başladı. Biz de finans7.com olarak bu haberimizde 2023 yılı memur emekli ve asgari ücret maaş zamlarına değindik.

3 Kasım 2022 tarihinde Ekim ayı enflasyon rakamları açıklanacak ve geriye 2 ay kalmış olacak. 5 Aralık 2022 ve 3 Ocak 2023 tarihlerinde açıklanacak diğer enflasyon rakamları ile birlikte 2022 yılının ikinci dönem enflasyonu belli olacak ve maaş zamları netleşewcek.

Kamu personelleri ve memur emeklileri Temmuz ayında yüzde 7 toplu sözleşme zammı almıştı. Buna ek olarak enflasyon farkı da eklenmiş ve yüzde 41'in üzerinde bir maaş zammı olmuştu. Ocak 2023 'te ise toplu sözleşmeye göre memurlar yüzde 8 oranında bir maaş zammı alacak.

SSK ile Bağ Kur emeklileri gerçekleşen 6 aylık enflasyona göre maaş zammı almaktadır. Asgari ücret zammı ise komisyon tarafından belirlenmektedir. 

Açıklanan son Eylül enflasyonuna göre hesaplama yapıldığında 3 aylık enflasyon değişim oranı yüzde 7.05 seviyesinde oldu. SSK ve Bağ Kur emeklileri için 3 ay sonunda şimdiden yüzde 7.05'lik zam oluştu. Kalan 3 ayında eklenmesi ile zam kesinleşecek. 

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ise yıl sonunda enflasyonun yüzde 65.2 beklendiği bildirildi. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 16.05 seviyesinde olacak. 

Yani SSK ile Bağ Kur emeklileri yüzde 16.05 maaş zammı alacak. Ancak buna ek olarak refah payı da verileceği biliniyor.

Memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı hesabı yapılacak. Enflasyon yüzde 7'yi aşttığı için yüzde 7'nin üzerindeki miktar , yüzde 8'lik TİS zammına eklenecek. Yani memur ve memur emeklileri için yüzde 8 + yüzde 9,05 = Yüzde 17.05'lik maaş zammı bekleniyor. Buna refah payının da eklenmesi bekleniyor. Zam oranının yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Sizce yeterli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Asgari ücret için ise yıllık enflasyon hesabı yapılacak. Temmuz'da asgari ücretlilere yüzde 30 seviyesinde ek zam yapıldı. Enflasyon ise yüzde 65 bekleniyor. Buna göre asgari ücrete yüzde 40 civarında bir zam bekleniyor. Bu oranla 2 bin 200 lira zam gelir ve yeni asgari ücret 7700 lira civarında olur. Sizce bu rakam yeterli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret 27-28 Aralık tarihlerinde , memur ve emekli maaş zammı ise 3 Ocak 2023 tarihinde belli olacak. Zamlar belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (30)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Bu millete ne verirsen ver yine açız aç der durur. Öyle bi açlık varki lokonta üstüne lononta açılıyor. Koca ilçede bı tane lokonta vardı oda yarı dolu yarı boştu. Şimdi 50 tane lokonta restoranlart dönerci var neredeyse hepsinde sıra bekliyon. Ama herkes aç. Adminde bu tok açlardan olduğu için böyle yorumları hiç paylaşmazda kesin
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
10 bin degl 100 bin olsada bosuna kasikla verip tankerle geri aliyolar
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
bir emekli omrunun cogunu calismakla gecirsin emekli olsun eee sonra gecinemedigi omrunden aldigi maasin yarisiyla olume terk edilain ne gzl valla.
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
olaya bak asgari ucrete zam yapiliyor aclik siniri altinda emekli olan adam onunda yarisi kadar maas aliyor eee bu ne perhiz bu ne lahana tursusu
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
asgari ucret 7700 olaun aucicek yagi aninda 200 lira uzerine atar seker 35 lira pirinc mercimek zaten gram altin olmus 2 liralik makarna bile 10 lira hey yavrum hey