Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olacak? Bloomberg Anketi Açıklandı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olacak? Bloomberg Anketi Açıklandı!

21 Mart tarihinde açıklanacak olan politika faizi kararı herkes tarafından merak ediliyor! Peki faiz kararı ne olacak? İşte Bloomberg anketi...

Ekonomi 18 Mart 2024 0
Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olacak? Bloomberg Anketi Açıklandı!

Merkez Bankası, perşembe günü, faiz kararını duyuracak. Merakla beklenen karar öncesinde Bloomberg HT'nin faiz anketine katılan piyasa aktörlerine göre, Merkez Bankası bu ay faizleri sabit tutacak.

Haziran 2023'ten bu yana faiz artırma politikasını sürdüren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini en son ocak ayında yüzde 45'e yükseltmişti. Ancak, şubat ayındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri sabit bırakarak artış döngüsünün sona erdiğini açıklamıştı.

BLOOMBERG: SABİT BIRAKACAK

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayınladığı şubat ayına ait enflasyon verileri, tahminlerin üzerinde geldiği için uluslararası bankalar, Merkez Bankası'nın faiz artırma olasılığını öne sürmüştü. Ancak, Bloomberg HT'nin yaptığı ankete katılan piyasa aktörleri, Merkez Bankası'nın bu ay faizleri sabit tutacağını öngörüyor.

Ankete katılan 24 kurumun medyan beklentisi, politika faizinin yüzde 45 seviyesinde sabit tutulması yönünde. Faiz tahminlerinde en yüksek beklenti yüzde 50 iken, en düşük tahmin yüzde 45 olarak belirlendi.

21 MART'TA AÇIKLANACAK

Merkez Bankası'nın faiz kararı, 21 Mart tarihinde açıklanacak.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç