Merkez Bankası, yüksek limitli kredi kartlarına sınırlama getirdi

Merkez Bankası, yüksek limitli kredi kartlarına sınırlama getirdi

Bankalardan son dakika haberi geldi. Merkez Bankası yaptığı değişiklik ile yüksek limitli kredi kartlarına bir kısıtlama getirdi.

Bankalar 16 Mayıs 2023 09:44 0
Merkez Bankası, yüksek limitli kredi kartlarına sınırlama getirdi

Merkez Bankası'ndan yüksek limitli kredi kartları hakkında açıklama geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada menkul kıymet tesisi uygulamasında değişikliğe gidildiğine yer verildi. Bugün yapılan düzenleme ile birlikte artık yüksek limitli kredi kartlarında nakit avans ve kuyum harcaması menkul kıymet kapsamına alındı.

Bloomberg'in son dakika olarak aktardığı habere göre limiti belirli bir tutar üzerindeki bireysel kredi kartlarıyla nakit çekimi ve kuyum harcamaları kredinin türüne göre yüzde 30 menkul kıymet tesisine tabi olacak.

Düzenleme ile diğer ticari nitelikli krediler ile tüketici kredileri de menkul kıymet tesisi uygulamasının kapsamına dahil edildi.

Bankalara verilen TL dönüşüm hedefinin hesaplanmasında pay kısmına fiziki altın karşılığı açılan hesaplar da dahil olacak. Düzenleme detaylarına şu şekilde yer verildi:

TCMB MENKUL KIYMET TESİSİ UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

YÜKSEK LİMİTLİ KREDİ KARTLARINDA NAKİT AVANS VE KUYUM HARCAMASI MENKUL KIYMET KAPSAMINA ALINDI

LİMİTİ BELİRLİ BİR TUTAR ÜZERİNDEKİ BİREYSEL KREDİ KARTLARIYLA NAKİT ÇEKİMİ VE KUYUM HARCAMALARI KREDİ TÜRÜNE GÖRE %30 MENKUL KIYMET TESİSİNE TABİ OLACAK

DİĞER TİCARİ NİTELİKLİ KREDİLER İLE TÜKETİCİ KREDİLERİ DE MENKUL KIYMET TESİSİ UYGULAMASININ KAPSAMINA DAHİL EDİLDİ

BANKALARA VERİLEN TL DÖNÜŞÜM HEDEFİNİN HESAPLANMASINDA PAY KISMINA FİZİKİ ALTIN KARŞILIĞI AÇILAN HESAPLAR DA DAHİL EDİLECEK

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden haberdar olmak için finans7'yi takipte kalın.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç