Merkez Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranlarını indirdi

Merkez Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranlarını indirdi

Merkez Bankası ihtiyaç kredisinde faiz indirimini duyurdu. Politika faizi indirimi sonrası banka kredilerinde indirim olacak.

Kredi 11 Mart 2023 09:00 0
Merkez Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranlarını indirdi

Merkez Bankası'ndan kredilerde faiz oranı sınırlayıcı adımı geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklarından bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde TCMB, bankalara gönderdiği yazıda ihtiyaç kredilerinde de ticari kredilerdeki gibi faiz sınırı konuldu. Bankalar, Merkez Bankası tarafından konulan sınırı aşmaları durumunda menkul kıymet tutma yükümlülüğüne tabii olacak.

Bloomberh Haber Televizyonu'nun son dakika olarak aktardığı habere göre tüketicilere kullandırılacak ihtiyaç redilerinde faiz oıranında düzenleme yapıldı. Merkez tarafından alınan kararda ihtiyaç kredileri ile ilgili, “faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1.8 ile 2.0 katı arasında olanlara birinci kademede, 2.0 katından yüksek olanlara ikinci kademede” menkul kıymet tutma zorunluluğu getirilmiş oldu.

Bu düzenleme ile birlikte taşıt ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde MK kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz oranının 1.37 olacağı bildiridli. Söz konusu kredi oranının yıllık basit yüzde 16.56 üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul tutma yükümlülüğü olacak.

Hali hazırda bankalar ihtiyaç kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 1.55 ile yüzde 2 arasında seyrediyor. Bazı bankalar, kampanyalar düzenleyerek 1.30 seviyesinden de krediler veriyor.

Referans faizin 1.8 ile 2 arasında faiz uygulanması durumunda bankalar yüzde 20, 2'nin üzerinde faiz uygulanması durumunda ise yüzde 90 menkul tutmak zorunda olacak.

Düzenleme yürürlüğe girdi ve kısa sürede ihtiyaç kredisi faiz oranlarında indirim bekleniyor. Faiz indirimi geldiğinde haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç