Merkez Bankası Faizi %25 Artırdı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası Faizi %25 Artırdı!

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faizi %25 artırdı! İşte haberin detayları...

Ekonomi 24 Ağu 2023 14:08 0
Merkez Bankası Faizi %25 Artırdı!

TCMB, bir önceki toplantısında politika faizini 250 baz puanlık artışla yüzde 17,5'e yükseltmişti. MB bugünkü toplantısında faizi 750 baz puan artırdı. Politika faizi yüzde 25'e çıkarken karar beklentilerin üzerine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu bir önceki toplantısında politika faizini 250 baz puan artırdı. Yüzde 17,5'e çıkardı. Temmuz ayı karar metninde, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için parasal sıkılaşma sürecinin devam ettiği vurgusu yapıldı. Sadeleşme sürecinin kademeli devam edeceğinin altı çizildi.

Bugünkü toplantıda ise ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşmişti.

750 PUANLIK ARTIŞ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı.

Toplantıdan çıkan karar ekonomist beklentilerin üzerine çıktı. TCMB toplantısında politika faizini 750 baz puanlık artışla yüzde 25'e yükseltti.

MB FAİZ KARARLARI NE OLMUŞTU?
TCMB temmuz ayında açıkladığı kararda 7. kez üst üste faizi yüzde 14'te sabit bırakmıştı, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında ise faiz indirimine gitmiş aralık ve ocak ayında ise faizi yüzde 9'da sabit tutmuştu. Şubat ayında ise 50 baz puan faiz indirimi yapan TCMB politika faizini yüzde 8.5'e çekmişti. Mart ayında ise faizler yüzde 8.5'ta sabit bırakıldı. Aynı şekilde nisan ve mayıs aylarında da faizler yüzde 8.5 düzeyinde sabit tutuldu. Haziran ayında ise faizler yüzde 15'e çekildi, Temmuz ayında ise bir kez daha artış yapılarak faizler yüzde 17.5'a çıkarıldı.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç