Merkez Bankası faiz indirimine ne zaman başlayacak? İşte faiz indirimi için kritik tarih
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası faiz indirimine ne zaman başlayacak? İşte faiz indirimi için kritik tarih

Reuters'ın ekonomistlerle yaptığı anketin sonuçları belli oldu. İşte son dakika haberinin detayları.

Ekonomi 24 Nisan 2024 1
Merkez Bankası faiz indirimine ne zaman başlayacak? İşte faiz indirimi için kritik tarih

Merkez Bankası faiz indirimine ne zaman başlayacak?

25 Nisan 2024 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı için toplantı yapacak. Toplantıya kısa bir süre kala en çok merak edilen konu faiz indirimi olup olmayacağı konusu oldu. Konu ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Reuters yaptığı ankete göre Merkez Bankası'nın yılın 4. çeyreğine kadar faiz indirimine gitmeyeceği öngörüsünde bulundu. 

Enflasyon görünümündeki bozulmayı gerekçe gösterilerek agresif sıkılaştırma döngüsüne şubat ayında ara verilmesinin ardından mart ayında faiz oranı 500 baz puan artırıldığını aktaran Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik büyümeyi desteklemek için savunduğu düşük faiz politikasını tersine çevirerek 2023 Haziran ayından bu yana faizleri artırdığına dikkat çekti.

Ekonomistlerin, Merkez Bankası'nın 4. çeyreğe kadar faiz indirimi yapmayacağını öngördüklerini aktaran Reuters, politika yapıcıların aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş görülene kadar sıkı duruşu sürdürüceğini ifade ettiğini belirtti.

2025 İÇİN ÖNGÖRÜDE BULUNDULAR

4. çeyrekte faizin 250 baz puan düşürülerek oranın %47,5'e çekileceği ifade edilen anket sonuçlarına göre, gelecek yıl daha fazla azalmanın görüleceği ve 2025 sonuna kadar bu oranın %30,0 ​​olacağı aktarıldı.

Reuters'in haberinde, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın, Washington'da düzenlenen bir panelde faiz artırım döngüsünün sona erdiğini ve enflasyonun yıl sonuna kadar %36 hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söylediğine değinildi.

Öte yandan, Türkiye'nin bu yılı yüzde 44,2 enflasyon ortalamasıyla kapatacağı konusunda ekonomiştlerin görüşlerinin oldu anlatıldı.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 34 Gün Önce
Zor Dostum 🤣