Merkez Bankası Açıkladı: Asgari Ücrete Gelen Zamla Birlikte; Enflasyon Yeniden Yükselecek!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Merkez Bankası Açıkladı: Asgari Ücrete Gelen Zamla Birlikte; Enflasyon Yeniden Yükselecek!

Merkez Bankası, asgari ücrete gelen zamla birlikte; Ocak ayında yeniden enflasyonun yükselebileceğini açıkladı! İşte haberin detayları...

Ekonomi 28 Ara 2023 0
Merkez Bankası Açıkladı: Asgari Ücrete Gelen Zamla Birlikte; Enflasyon Yeniden Yükselecek!

Asgari ücretin 1 Ocak 2024'ten itibaren yüzde 49 oranında zam ile 17 bin 2 lira olacağı açıklanmasının ardından Merkez Bankası'nın para politikası özetlerinde, ocak ayı enflasyonunun asgari ücretin de etkisiyle yükseleceği ifade edildi. Açıklamada, "Aylık enflasyondaki söz konusu artışın şubat ayı ve sonrasında yavaşlayarak, yılın ilk yarısında enflasyonun ana eğilimindeki düşüşe yakın seyredeceği tahmin edilmekte" denildi.

Para ne işe yarar? | Independent Türkçe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücreti açıkladı. 1 Ocak 2024'ten itibaren asgari ücret yüzde 49 oranında zam ile 17 bin 2 lira olacak. Bu rakamın 700 lirası asgari ücret desteği olarak belirlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), geçen hafta 250 baz puan artış ile politika faizini yüzde 42,5'e çıkardığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin özetleri yayımladı.

Aylık enflasyonun başta asgari ücret olmak üzere ücret ayarlamaları ve zamana bağlı fiyat belirleme eğilimi yüksek kalemlerin etkisi ile ocak ayında yükseleceği belirtilerek, "Aylık enflasyondaki söz konusu artışın şubat ayı ve sonrasında yavaşlayarak, yılın ilk yarısında enflasyonun ana eğilimindeki düşüşe yakın seyredeceği tahmin edilmekte" denildi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? İşte ekonomistlerin beklediği  faiz kararı - Dünya Gazetesi

Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığı belirtiler özetlerde "Son dönemde yapılan anlaşmalar ile teknoloji yatırımlarını ve üretim kapasitesini geliştirecek alanlara yoğunlaşacak doğrudan yabancı yatırımlar önümüzdeki dönemde dış finansmanı destekleyecek" ifadeleri kullanıldı.

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç